Wyniki spirometrii

Opis i rodzaje badań

Wyniki spirometrii

Postautor: Defibrylator » 30 marca 2010, 23:08

Witam!

Odkąd pamiętam miałem problemy z oddychaniem. Szybko się męczyłem, czasem pojawiał się męczący, suchy kaszel. Byłem u lekarza pierwszego kontaktu i dostałem inhalatorki na próbę (Buventol to się nazywało), bo doktor podejrzewała, że mam astmę oskrzelową, ale nic nie pomogły. Od kilku miesięcy objawy się nasiliły. Czasem mam silne ataki duszności, mocno się pocę, praktycznie stale czuję ucisk w klatce piersiowej. Do tego doszło ogólne osłabienie i niechęć do jakichkolwiek działań. Podejrzewano u mnie depresję, brałem Setaloft (sertralina), ale w niczym mi nie pomógł. Poradzono mi, abym zgłosił się do pulmonologa. Aby oszczędzić czas (i koszty wizyt :)) zrobiłem wcześniej spirometrię, bo pewnie i tak by mi ją zlecono. Idę w piątek do pulmonologa, ale mam już wyniki spirometrii. Wiem, że diagnoza należy do lekarza, ale może z wyników już coś widać, a ja chciałbym wiedzieć co to może być, bo te dolegliwości bardzo mnie męczą, a niepewność jeszcze bardziej :/ Poniżej wklejam wyniki spirometrii.

Przypadkowo w sumie natknąłem się na to forum i niestety trochę się boję, że to może być sarkoidoza :/ Wiem, że za wcześnie na jakiekolwiek diagnozy, ale z drugiej strony... chciałbym wiedzieć co mi jest.

Fajne to forum :) Jak tak sobie czytałem tematy to widzę, że jest tu duże zagęszczenie miłych ludzi na megabajt internetu ;) Pozdrawiam Was serdecznie!

Z góry dziękuję za pomoc!

Obrazek
Defibrylator
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 marca 2010, 22:28


Postautor: typisb » 31 marca 2010, 15:17

Nie jestem lekarzem, aby opiniować to badanie, zresztą spirometria ma raczej charakter porównawczy w stosunku do poprzednich badaniach, zresztą podstawą jest zdjęcie RTG.
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: Robert » 31 marca 2010, 22:58

Witaj

Nie zgodzę się z przedmówcą co do charakteru spirometrii, spirometria to cyt." bardzo ważne badanie w diagnostyce przewlekłych chorób układu oddechowego, szczególnie często wykorzystywane przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (tzw. POChP)."
Badanie służy ocenie stopnia upośledzenia czynności układu oddechowego. Nie należy samodzielnie interpretować wyniku, ponieważ może to spowodować niepotrzebne zdenerwowanie (jesteś tego przykładem). Ocena badania spirometrycznego należy do lekarza."

Nie jesteśmy w stanie zinterpretować Twoich wyników, bo nie jest to takie proste. Oprócz cyferek są tam również wykresy, które dużo mówią.
Piszesz, że masz problemy z oddychaniem, więc nie oczekuj rewelacji, nastaw się raczej na złe wyniki.

Spirometria jest jednym z badań, pomocnych w rozpoznaniu choroby, ale na pewno nie jedynym, na którym opiera się lekarz stawiając diagnozę.
Na pewno obowiązkowo dojdzie zdjęcie rtg, stawiam również że nie obejdzie się bez tomografu, bronchoskopii, i innych badań, na które dostaniesz zaproszenie do szpitala.
Trochę się dziwię, że tak długo trwa u Ciebie dociekanie prawdy. Już dawno powinieneś mieć te badania za sobą.
Ucisk w mostu sugeruje powiększenie węzłów chłonnych śródpiersia, natomiast wszystkie pozostałe objawy wskazują na płuca, ale co dokładnie tego nikt przez internet ci nie powie.
Ruszaj czym prędzej do pulmonologa, a lekarza, który diagnozował ci astmę omijaj szerokim łukiem.
Jedną z metod stwierdzenia astmy jest właśnie spirometria, na którą, zamiast po omacku serwować leki, w pierwszej kolejności powinien był Cię wysłać.
O zdjęciu nie wspomnę. Chyba, że je miałeś, a nie wspomniałeś, to przepraszam...

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: typisb » 01 kwietnia 2010, 06:15

stale czuję ucisk w klatce piersiowej

to może być nerwica serca, zapalenie nerwów około żebrowych, zwyrodnienie kręgosłupa, wieńcówka... bez badań nie ujedziesz!
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: Barbara » 04 kwietnia 2010, 20:10

Hej witaj Defiblirator ,,
wczesniej juz czytalam twoj wpis ,ale dzis dopiero mam czas aby porownac twe wyniki spirometrii do moich ,, :wink:
, absolutnie nie po to by je oceniac
,,to niestety tak nie dziala ,,,
w tym temacie tylko lekarz powinien sie wypowiedziec ,,

- doskonale pamietam, gdy ja szukalam wynikow spirometrii i chcialam je w jakikolwiek sposob ocenic :lol: nie udalo sie ,,, :(

Naprawde musisz do dobrego pulmunologa ,,

Sama mam klopoty z odechem i przeszlam kilka prob leczenia roznymi lekami ,,,i wiem ze nie tak latwo o diagnoze ,,
wlasciwie astme oskrzelowa stwierdzono mi po 2 latach leczenia ,,,dopiero teraz lekarz powiedziala mi ze na podstawie obserwacij ,leczenia i wynikow spirometrii moze stwierdzic ze oprocz astmy aspirynowej ma oskrzelowa ,,,,,,,,,,
Tak ze droga do mej diagnozy tez nie byla latwa ,,,
Objawy ktore wymieniasz ,,napewno utrudniaja ci zycie i duzo pasuje pod sarkoidoze ,,
,ale w tym kierunku moze cie zbadac tylko dobry pulmunolog ,,,,
-powtarzam sie ale wlasciwy lekarz to naprawde podstawa - :)

I musisz sie postarac zeby wyjasnic co sie dzieje , :wink:
Jezeli to astma ,,to odpowiednie leczenie poprawi twoj komfort zycia ,,,
Napisz co postanowisz dalej i zycze ci zdrowia ,,,
jakby co pytaj odpowiem ,
pozdrawiam basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron