Choroba Hashimoto.

Choroba Hashimoto.

Postautor: Barbara » 14 grudnia 2008, 14:01

Witam chciałam tutaj zgromadzic wiadomosci o tej chorobie tarczycy .
wszelkie poprawki ,opinie ,nowinki =bardzo mile widzianne
:wink:
Wszelkie tu informacje sa wynikiem poszukiwań informacij i sa zgromadzone przez inne osoby ,,,
Osoby które przekazuja wyszukane info takim jak ja :wink: nowym hashimotkom ....DZIEKUJE

Hakaru Hashimoto (jap. 橋本策 Hashimoto Hakaru?, ur. 5 maja 1881, zm. 9 stycznia 1934) był japońskim chirurgiem epoki Meiji i epoki Taishō. Urodził się w wiosce Midau, Nishi-tsuge w prefekturze Mie (obecnie na terenie miasta Iga) jako trzeci syn wiejskiego lekarza. Dziadek Hakaru, Gen'i Hashimoto, również był znanym w okolicy lekarzem, znającym holenderską szkołę medycyny, praktykującym pod koniec epoki Edo. Hakaru zgodnie z tradycją rodzinną studiował medycynę na uniwersytecie Kyushu w Fukuoka i ukończył studia w 1907 roku. Następnie specjalizował się z chirurgii (igaku-bu daiichi Geka ikyoku) u profesora Hayari Miyake (1867-1945), pierwszego japońskiego neurochirurga. Badał w tym czasie próbki tkanek gruczołu tarczowego i dokonał istotnego odkrycia nowego typu zapalenia tarczycy. W 1912 roku opublikował jego klasyczny opis; choroba do dziś znana jest jako zapalenie tarczycy Hashimoto

:)
Zapalenie tarczycy Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, wole limfocytarne, choroba Hashimoto) – najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Choroba o podłożu autoimmunologicznym, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznym.
Występują dwie postacie choroby z wolem i zanikowa.


Epidemiologia
Choroba jest wyraźnie częstsza u kobiet, spotykana jest 10-20 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występuje predyspozycja rodzinna: u 50% członków rodziny chorego stwierdza się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych

Obraz kliniczny [edytuj]
Początek choroby jest zwykle trudno uchwytny. Rozpoznanie ustalane jest zwykle w zaawansowanej postaci choroby, gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy. W badaniu palpacyjnym można stwierdzić równomierne powiększenie gruczołu. Niedoczynność tarczycy poprzedzona jest przez przejściową tyreotoksykozę

Diagnostyka i rozpoznanie .
Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu:

1Podwyższonego miana przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO)
2Podwyższonego miana niespecyficznych przeciwciał antytyreoglobulinowych
3Wyniku badania histopatologicznego tkanki gruczołu uzyskanej w biopsji cienkoigłowej (BAC).

Dodane po 35 minutach:

Moje Hashimoto...
moja historia jest bardzo krótka :( w wiekszosci przypadków ,bardzo ciezko zdjagnozowac chorobe ,,u mnie sprawy potoczyły sie bardzo szybko,,
:P az za szybko ,,,
Zawsze twierdziłam ze mam zdrowa tarczyce ,TSH w normie
/okazało sie ze przy Hashimoto trzeba innaczej na to patrzec /

Moje pierwsze spotkanie to badania krwi w tym kierunku,,, w wyniku wyszły /mało ale jednak/ podwyszone przeciwciała ,,,,,
2=Usg zmiany w tarczycy ,lekarz stwierdza ze napewno to jestem uczulona na sama siebie :lol: i do tego mam guzek w tarczycy ,,, :oops:
,
Dalej szukam jakichkolwiek Info i znajduje Hashimoto tam pisze mój pierwszy post :) i czekam na odpowiedz to jego pełna Tresc

:-(
Witam niedawno dowiedziała sie o istnieniu takiej choroby jak
Hashimoto ,,,zamieszalam sie i prosze was o ocene wyników i
pokierowanie mnie ewentualnie do konkretnego lekarza ,,,
w Lublinie .Bede wdzieczna za kazdą odpowiedz ,,,
MÓj opis
Tarczyca niepowiekszona ,niejednorodna .W placie prawym
hipoechoeniczny ,słabo unaczyniony guzek 9mm .Unaczyniony obwodowo .
WW chłonne szyjne nie powiekszone .PP 38#14#16mm=4.6ml
PL 38#11#15mm=3.6 ml.ciesni 4mm
.....

Jak wróciłam do domu wziełam stare usg ,,/2006grudzien /
Wszystko OK wymiary PP14#15#52mm PL 13#15#44mm

Wyglada na to ze ona sie zmniejsza ?nic nie rozumiem ,
Moje TSH 2,14 w lipcu /3,50/

przeciwciała /A-TG/ 62
przeciwciała /A -TPO/ 101..

Guzek mały ,,ale czy tarczyca powinna sie zmniejszać ???
,,,,
lekarz usg skomentował -ze jestem uczulona na sama siebie !

Badanie było zrobione poniewaz mam juz jedna chorobe
autimunologiczna sarkoidoze ,,podejrzewa sie jeszcze Sjogrena -
badania miały wykluczyc sjogrena ,,,,,a chyba doszła mi nowa
=choroba Hashimoto ...........chciałam sie dostac do specjalisty a
nie mam pojecia gdzie zaczać ...Prosze pokierujcie mnie ,,

dostaje odpowiedzi i nie umiem sie pogodzic :wink:
Okazuje sie ze napewno to jest to :cry: ..
Zbieram info ,i wychodzi na to ze moja tarczyca własciwie juz jest do niczego .

Objetosc tarczycy powinna wynosić
sa rózne info ///od 18 -25ml//
lub 16 -22,,nie wiem która jest własciwa .

Dowiedziałam sie równierz ,ze gdy moje przeciwciała zniszcza juz całkowiecie Tarczyce :sad: To nie bedzie koniec przygody :P ,
Prawdopodobnie przeciwciała wybiorą sobie inny organ mego ciała ktory moga zaatakowac :lol: Ale wcale nie musza :wink:

Moje przeciwciała sa w małej ilosci /ludzie maja wrtosci nawet koło Tysiaca :) /Dlatego jestem troszke zdziwiona ze ,tak szybka niszcza mi tarczyce .Nikt mi nie odpowiedział ile czasu upłynie do zaniku tarczycy i czy jest mozliwosc ze to sie zatrzyma :wink:
Na dzis ,nie wdrozono mi leczenia ,jestem w trakcje szukania lekarza endokrynologa ,,,jednego zaliczyłam ale nie spełnił mojch oczekiwan ,,,
Zraził mnie tym ze nie chciał nawet spojrzec na badania -stwierdził ze interesuje go tylko tarczyca ==O sarko nie chciał nawet słyszec ,, :P skresliłam go ..
Na 7 stycznia zapisałam sie do innego lekarza ,,bardzo bym chciała zeby okazał sie wlasciwym :)
Przy hashimoto ,,da sie w miare normalnie życ tylko trzeba przyjmowac ,codziennie Hormon,, Tyroxyna,,

Dodane po 24 minutach:
NIEDOCZYNNOSC TARCZYCY

Niedobór hormonów tarczycy prowadzi, ogólnie mówiąc, do spowolnienia procesów życiowych organizmu. Niektóre objawy hipotyreozy to:

stałe uczucie zimna;
chłodna szorstka skóra;
charakterystyczna, „nalana” twarz o maskowatym wyrazie;
obrzęki różnych części ciała;
ospałość, senność, apatia, spowolnione myślenie, depresja;
powolna monotonna mowa, ochrypły głos;
sztywność i osłabienie mięśni, bóle w stawach;
zwolnienie tętna;
zaparcia.
Niedoczynność tarczycy dzielimy na klinicznie jawną i klinicznie utajoną.

Niedoczynność klinicznie jawna to taka, której przyczynę możemy określić i może być spowodowana np. przez:

niektóre choroby tarczycy (wole Hashimoto, podostre zapalenie tarczycy);
niedobór jodu w pożywieniu;
stan po chirurgicznym usunięciu dużej części tarczycy;
stan po leczeniu choroby tarczycy jodem radioaktywnym;
niedoczynność przysadki mózgowej (hipotyreoza II rzędu);
niedoczynność podwzgórza (hipotyreoza III rzędu).


Niedoczynność klinicznie utajona, jest bardzo często niewykrywalna. Dzieje się tak z powodu zawodności testów. Należałoby zmierzyć ilość hormonów tarczycy wewnątrz każdej komórki organizmu, gdzie kontrolują one szybkość utleniania . Oczywiście test taki nie jest możliwy. Pomiar stężenia hormonów we krwi nie dostarcza informacji o ich ilości wewnątrzkomórkowej.

Dodane po 7 minutach:

NADCZYNNOSC TARCZYCY. :)
objawy
Spadek wagi
:) Łączy się z szybkim spalaniem kalorii. Chory jest bez przerwy głodny, je również w nocy, ale i tak chudnie, i to dużo: od kilku do 30 kilogramów w ciągu niewielu miesięcy.
Nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość
:) Przyspieszona przemiana materii sprawia, że organizm wytwarza więcej ciepła i musi je odprowadzić. Stąd nasilone pocenie się. Osoby z nadczynnością tarczycy źle znoszą wysokie temperatury. Zimą chodzą w cienkich płaszczach i nieustannie wietrzą pokoje.
Drażliwość, nerwowość :)
Zazwyczaj dotyczy kobiet, które mają małe dzieci oraz osób na kierowniczych stanowiskach. Nie mogą sprostać obowiązkom, są wiecznie rozdrażnione, źle przyjmują wszelkie uwagi, bez powodu wpadają w złość. Trudno im się skoncentrować na jednym zadaniu.
Kołatanie serca :) - bardzo szybkie bicie
Może być niebezpieczne, zwłaszcza u ludzi starszych, u których przekształca się w migotanie przedsionków, prowadzące do niewydolności serca.
Duszność
:) Pojawia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Nasila dolegliwości przy astmie i chorobach płuc.
Drżenie rąk :)
Bardzo krępujące. Budzi podejrzenia o nadużywanie alkoholu. Kiedy trudno utrzymać w ręku łyżkę, włożyć klucz do zamka, napisać coś czytelnie, chory szuka pomocy u neurologa, obawiając się choroby Parkinsona.
Osłabienie mięśni, najczęściej nóg :)
Ciężko wchodzić po schodach czy wstawać z fotela bez wspierania się na rękach.
Biegunki :)
Są związane z bardzo szybką przemianą materii. Wypróżnienia mogą się zdarzać nawet trzy razy dziennie.
Nieregularne miesiączki :)
Zwykle bywają skąpe lub całkowicie zanikają.
Dolegliwości skórne :)
Na podudziach i stopach pojawiają się czerwone, mocno swędzące plamy. Nogi nad kostkami bywają mocno opuchnięte. Skóra swędzi. Włosy robią się rzadkie, cienkie i sztywne, trudno je ułożyć lub zakręcić. Paznokcie są łamliwe, mają nierówną powierzchnię i czasem zmieniony kolor.
Łzawienie :)
Z reguły przy wietrze i ostrym świetle. Chory odczuwa ból, pieczenie oczu (piasek pod powiekami), widzi obraz zamazany lub podwójny. Pod oczami pojawiają się worki.
Wole :)
Sygnalizuje zaawansowane stadium nadczynności tarczycy.

Przy hashimoto bardzo łatwo z niedoczynnosci wpasc w nadczynnosc i odwrotnie :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Haniula1010 » 15 grudnia 2008, 01:15

Hej :)
chciałabym Ci pomóc, ale zadajesz za trudne pytania :wink:. Z Hashimotkiem zmagam się od 1999r. i nigdy nie miałam robionych badań na antyciała. Może dlatego, że mam postać wtórną czyli po leczeniu jodem z nadczynności, więc od razu wiadomo było co i skąd to się wzięło. Od pewnego czasu znowu zaczęłam się czuć fatalnie i jak łatwo się domyśleć- obwiniałam o wszystko sarko /jak to miło gdy można coś na "kogoś" zrzucić :wink: /. Okazało się, że to oszalała moja tarczyca po odstawieniu steroidów. Przed tygodniem odwiedziłam poleconą mi przez moją Chrześnice Panią doktor. I bardzo dobrze uczyniłam ;) / do tej pory leczyłam się u lekarza rodzinnego/, bo okazało się, że trzeba mi zwiększyć dawkę Eutyroxu. Pani nazywa się dr.Maria Kurowska. Wiem, że przyjmuje również w Lublinie -niestety nie wiem gdzie - prawdopodobnie w jakiejś Spółdzielni Lekarskiej. Porozmawiałyśmy chyba z pół godziny. Gdy powiedziałam Jej o sarkoidozie- stwierdziła, że wszystko się zgadza. Są po prostu ludzie podatni na choroby autoimmunologiczne- i my do nich należymy, a gdy dodałam, że ostatnio przyczepiła się do mnie jeszcze alergia- tylko pokiwała głową. Bardzo miła kobieta :wink: :D . Może spróbuj do Niej? Pozdrawiam Cię dzielna Kobieto. :)

Jakby co to pytaj :)
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: Robert » 15 grudnia 2008, 16:58

Basiu
Przepraszam, ale temat nie bardzo pasuje do tego forum, odpowiedzi na swoje pytania powinnaś szukać na forum o chorobie Hashimoto.
Nie mam nic przeciw, jeżeli piszesz o swoich zmaganiach w Naszych Historiach, ale tworzenie nowej "branży", którą mielibyśmy się zajmować, nie ma sensu.
Pytaj tam gdzie napewno spotkasz ludzi z podobnymi problemami.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 15 grudnia 2008, 21:40

Hej :-( ale ja nie miałam zamiaru tworzyc innego tematu ,,napisałam o tym poniewaz mam stwierdzone obie te choroby i pomyslałam ze moze komus to sie przydać ,,,,, :lol:
chodziło mi tylko o to ze istnieje mozliwosc współwystepowania tych chorób i obie te choroby naleza do grupy chorób autoimunologicznych ,,,,,,,,,
Nie miałam najmniejszej ochoty tworzyc nowej ,,Branzy ,, :P
i wogóle to brzmi raczej fatalnie ,,, :lol: ,,,

odpowiedzi tez nie szukałam /chyba nie zadałam jakiegos pytania /=,wiem juz ze mi nikt nie odpowie !!!

Poprostu pomyslałam ze ktos moze miec podobne problemy i skorzysta z tych wiadomosci ,,,,,,,i tyle ,nie ma problemu nacisnac i wszystko skasowac ,,,poprostu mozesz zblokowac temat ,,Robercie .
A jak trzeba ja go wykasuje .nie ma problemu ,to tylko mój problem .

Ale czy mozesz wykasowac temat Sarkoidoza i Hashimoto :) ja istnieje , :P ,,,,i czy mi sie to podoba czy nie ,ten temat jest .
a jeszcze w temacie =radiolog powiedziałą ze poniewaz mam sarkoidoze guzek moze byc zapalny i z tym zwiazany -.pozdrawiam Basia . :wink:

Dodane po 1 godzinach 50 minutach:

Jeszcze jedno pytanko !!! :wink:
ostatnie Robercie czy robiono ci Badania
na przeciwciała /A-TG/
przeciwciała /A -TPO/
Ile osób z sarkoidoza miało robione te badania -czy jestesmy pewni ze to połaczenie wystepuje tylko u mnie i u Hani , :P ,,,a moze wiekszosc osób nie wie o tym poniewaz ma TSH w normie...
Tak jak ja zresztą ...

Nasuwa mi sie jedno zdanie usłyszane od okulistki -w sarkoidozie wszystko jest mozliwe ,wiec nie wiem czy powinienes usunąć te wiadomosci .
Moze ktos zechce wydac 50 zł na badanie przeciwciał i sprawdzić czy jest OK , :) :) :)
Bywa ze objawy chorób sie nakładają ,przemysl to ,,dusznosc jest przy sarkoidozie i Hashimoto ,,,tez moze byc ,,,,,usmiech pozdrawiam Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Robert » 16 grudnia 2008, 00:09

Basiu
Hej :-( ale ja nie miałam zamiaru tworzyc innego tematu


Witam chciałam tutaj zgromadzic wiadomosci o tej chorobie tarczycy .
wszelkie poprawki ,opinie ,nowinki =bardzo mile widzianne


No to jak? :)



Sarkoidoza i hashimoto to dwie różne choroby.
Hashimoto jest horobą autoimmunologiczną, natomiast przyczyna sarkoidozy jest nieznana. To, że może do grupy tych chorób należeć jest tylko jedną z wielu możliwych hipotez.
Póki co nikt nie łączy zachorowań na sarkoidozę z innymi chorobami, czego nie można powiedzieć o hashimoto.

Robercie czy robiono ci Badania
na przeciwciała

Nie, bo nie mam suchych, piekących oczu, problemów jelitowych, rumienia, bóli stawów, ani innych objawów, które dokuczają Tobie.

usłyszane od okulistki - w sarkoidozie wszystko jest mozliwe

Najlepiej wszystko zwalić na sarkoidozę, łącznie z lądowaniem Rosjan na księżycu. Pełny profesjonalizm.

Bywa ze objawy chorób sie nakładają ,przemysl to ,,dusznosc jest przy sarkoidozie i Hashimoto tez moze byc

I właśnie dlatego przy wspólnych objawach robi się różnicowanie. Duszność występuje w wielu chorobach, dlatego rolą lekarza jest dotarcie do właściwej przyczyny.

Miejsc gdzie można popisać o hashimoto jest dużo i wierz mi, nikt nie będzie oczekiwał takich informacji na forum sarkoidozy.
Wszyscy wiemy, że to dla Ciebie ważny problem i wspomagamy Cię jak możemy, ale sarkoludki choć chętne do pomocy, to nie znając tej choroby od podszewki zbyt wiele Ci nie doradzą.

Wiesz, że możesz liczyć na wszelką pomoc w znajdywaniu tego i owego, i sam osobiście mogę namierzyć Ci jakieś profesjonalne forum gdzie sobie porozmawiasz o tej chorobie. A u nas to jest jak z całowaniem się przez szybę.


link 1
link 2
link 3
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 16 grudnia 2008, 05:06

Ja lubie sie całowac hihihi :D ,a przez szybe dla nas to chyba bezpiecznie ,,,miłego dnia Basia ,, :wink:
Nadal uwazam ze zgromadzenie tych info nie miało na celu ,zmniejszenia powagi sarkoidozy ,,
napisała mozesz go skasowac a patrzac na twe opinie ,,uwazam ze powinieneś
,,,Ogłaszam koniec tematu Hashimoto na forum Sarkoidozy ,,juz dobrze ,,ok.
jak wróce załatwie temat ,,basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Robert » 16 grudnia 2008, 08:56

Basiu
Zmienię tytuł żeby przypadkowej osobie hashimoto nie kojarzyło się z sarkoidozą (bo tak to teraz wygląda), znajdę nowe miejsce i będzie wilk syty i owca cała.

Dodane po 24 minutach:

Jak postanowiono, tak zrobiono.

Coś na temat, profesjonalna, prowadzona przez lekarza endokrynologa strona:
Badania przeciwciał przeciwtarczycowych - aTPO, TRAb

i jeszcze jedno:
Zapalenia tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Graves-Basedowa

i jeszcze...:
Coś wiecej o chorobie Hashimoto
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: AMELIA » 16 grudnia 2008, 10:42

Basiu dziękuję za temat ja chętnie skorzystałam z waszej wiedzy mam problemy w tym temacie i napewno zrobie nowe badania a w przyszłym roku szukam nowego lekarza bo mój obecny też mnie już dobija.
Robercie dzięki za linki jestes wielki. Pozdrawiam
AMELIA
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1039
Rejestracja: 23 marca 2008, 16:53
Lokalizacja: Chorzów


Postautor: Barbara » 16 grudnia 2008, 19:06

Dziekuje :roza: ,,,basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Barbara » 03 stycznia 2009, 12:27

Hej witam chciałam sie podzielic pewnymi Info :) ,,moze kogos to zainteresuje ,,,
zaczełam szukac zwiazku TK a choroby tarczycy ,,,
Okazuje sie ze istnieja przeciwskazania do TK z kontrastem dla chorych z chorobami tarczycy /Hachimoto/...Taki kontrast moze jednak zaszkodzic ... :(
U mnie przy TK nikt nie pyta czy mam chorobe tarczycy ani jakie leki sie przyjmuje ,,,Moze u was jest inaczej ???-nie wiem .
jezeli jest inaczej to bardzo dobrze bo to jest wazne ,mnie to kosztowało duzo zdrowia ,,,
Dlatego postanowiłam wam wkleic tekst,,, 8)
Nie umiem wkleic linku :wink: wiec nie kombinuje ,,podam tekst , :)

Jodowe środki kontrastowe stosowane w badaniach TK

Jodowe środki cieniujące uważane są za jedne z najlepiej tolerowanych preparatów stosowanych w medycynie. Niemniej jednak u niektórych pacjentów wywołują działania niepożądane. Skutki uboczne są bardziej zaznaczone przy użyciu jonowych środków kontrastowych(Uropolinum, Urografin). Mniejszą toksycznością charakteryzują się niejonowe, niskoosmolarne monomer(Ultravist, Omnipaque, Iomeron) oraz dimery jonowe (HExabrid) i niejonowe (Isovist, Visipaque).

Reakcje uczuleniowe najczęściej pojawiaja się w ciągu pierwszych 20 minut od podania środka cieniującego (rzadko po 24-48 godzinach).

Klasyfikacja powikłań po donaczyniowym podaniu wodnych jodowych środków cieniujących.

Lekkie =nudnosci ,wymioty ,pokrzywka,swiad skóry ,chrypka ,kaszel,kichanie ,pocenie sie ,uczucie ciepła

Umierkowane =omdlenie ,ciezkie wymioty ,rozległa pokrzywka,obrzek twarzy ,obrzek krtani,skurcz oskrzeli

Ciezkie =drgawki ,obrzek płuc,wstrzas,zatrzymanie oddechu ,zatrzymanie krazenia.



Podwyższone ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych występuje w przypadkach:

powikłania po poprzednim podaniu środka cieniującego,
alergia,
astma,
paraproteinemia (szpiczak, choroba Waldenstroma),
niewydolność układu krążenia i układu oddechowego,
niewydolność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy krwi >177 umol/1),
niewydolność wątroby,
wiek powyżej 65 lat,
dzieci do lat 10, zwłaszcza w okresie noworodkowym, niemowlęcym i wczesnodziecięcym.
U tych chorych powinno podawać się niejonowe środki kontrastowe.

Szczególnej rozwagi wymaga podawanie jodowych ś.k. u: :wink:

chorych z wolem
guzem chromochłonym
anemią sierpowata
Dodatkowe uwagi:

Wychwyt znaczników promieniotwórczych przez tarczycę jest obniżony przez 2-6 tygodni albo dłużej po wstrzyknięciu urograficznego środka kontrastowego.
Zaleca się nie podawać preparatów krwi wcześniej niż14 dni po podaniu środka kontrastowego
Próbki krwi i moczu należy pobierać do badań labolatoryjnych nie wcześniej niż 24 h po wstrzyknięciu środka kontrastowego.
Jodowe środki cieniujące wchodzą w interakcje z lekami (Ca-blokery, neuroleptyki, biguanidy, interleukina 2)
Kobiety nie powinny karmić piersią przez 5 dni od podania jodowego środka kontrastowego.
U wszystkich pacjentów należy pozostawić wenflon przez ok 20 min od podania środka (zapewnienie szybkiej drogi podania leków).


U chorych u których wystąpiła wcześniej reakcja niepożądana należy podać: :wink:

kortykosteroid (prednizon) łącznie 3 dawki po 50 mg p.o. 13, 7, 1 godzin przed podaniem środka kontrastowego (co 6 h, ostatnia- na godzinę przed badaniem)
antagonista receptora histaminowego H1 (difenhydramina 50 mg na godzinę przed badaniem)
niejonowy środek kontrastowy podczas badania
U tych chorych w dalszym ciągu należy zachować czujność podczas podawania kontrastu.

Zapobieganie nefropatii wywołanej przez jodowe środki cieniujące

Każdy pacjent bezpośrednio przed i po podaniu środka pacjent powinien być odpowiednio nawodniony (objętość płynów powinna pokrywać straty wody przez skórę i zapewnić diurezę co najmniej 1ml/min)
Nawodnienie przeciwwskazane jest u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca.
Nie podawać jednocześnie leków nefrotoksycznych (np. NLPZ, gentamycyny).
Względnym przeciwwskazaniem jest zastosowanie środka kontrastowego u chorych z paraproteinemiami.
Zachować odstęp czasowy - co najmniej 48 h pomiędzy badaniami wymagającymi użycia środka cieniującego.
Metody nawadniania :

u pacjentów, którzy nie mogą pić:
100 ml/ h 0,9 % NaCl - rozpocząć na 4 godziny przed badaniem i kontynuować 24 h po podaniu środka kontrastowego
u pacjentów, którzy mogą pić:
500 ml wody lub napoju przed podaniem środka kontrastowego i 2500ml przez następne 24 h.
Zapobieganie kwasicy mleczanowej u pacjentów leczonych metforminą

Obecnie zaleca się

odstawienie metforminy na 48 przed wstrzyknięciu środka kontrastowego
pomiar kreatyninemii:

stężenie kreatyniny we krwi > 4.5 mg% - bezwzględne przeciwwskazanie do podania środków kontrastowych,
stężenie kreatyniny we krwi > 2 mg% - względne przeciwwskazanie do użycia środka kontrastowego,
potwierdzenie prawidłowej funkcji nerek ( pomiar kreatyniny nie wcześniej niż 24 h po podaniu środka kontrastowego)
włączenie metforminy - nie wcześniej niż 48 h po podaniu kontrastu.

Zapobieganie powikłań ze strony tarczycy :wink: :wink: Uwaga .

U chorych z podwyższonym ryzykiem rozwinięcia się nadczynności tarczycy (np. wole guzkowe) i już istniejącą nadczynnością mogą otrzymać donaczyniowe środki cieniujące jedynie ze wskazań życiowych.

Jeżeli zachodzi konieczność podania należy:

oznaczyć poziom hormonów tarczycy
podać leki w razie potrzeby.
Dawkowanie leków różni się nieco zależnie od tego:
- czy chory ma zwykłą nadczynność tarczycy (a),
- czy też nadczynność tarczycy z wolem guzkowym (b).


nadchlorany:
a) 3 x 300 mg na dobę rozpoczynając 1-2 dni przed podaniem środka kontrastowego aż do 2-3 tygodni po wstrzyknięciu środka kontrastowego.
b) 2-3 g na dobę od 4 dnia przed badaniem do 2-3 tygodni po podaniu środka kontrastowego.
tiamazol:
a) 2 x 20 mg tiamazolu dziennie, rozpoczynając 1-2 dni przed podaniem środka kontrastowego, aż do 2-3 tygodni po podaniu środka kontrastowego.
b) 3 x 5-10 mg dziennie rozpoczynając 1-2 dni przed badaniem aż do 2-3 tygodni po podaniu środka kontrastowego.
Uwaga!
Wychwyt znaczników promieniotwórczych przez tarczycę jest obniżony przez 2-6 tygodni albo dłużej po wstrzyknięciu urograficznego środka kontrastowego.

Wskazania do stosowania jodowych środków kontrastujących:

z wyjątkiem urazu i podejrzenia krwawienia śródczaszkowego do badania TK głowy w większości przypadków używa się środków cieniujących (wskazania do badania TK głowy)
w diagnostyce chorób zlokalizowanych w obrębie szyi (z wyjątkiem badania ukierunkowanego na kręgosłup szyjny) stosuje się wzmocnienie środkiem kontrastującym (wskazania do badania TK szyi)
w większości przypadków (za wyjątkiem HRCT) do badania TK klatki piersiowej podaje się środek kontrastujący dożylnie tak aby uzyskać intensywne wzmocnienie kontrastowe jam serca i dużych naczyń śródpiersia - możliwe jest wówczas odróżnienie zmian od narządów niezmienionych.
także w diagnostyce TK chorób dotyczących jamy brzusznej (w tym również wirtualna kolonoskopia oraz badanie dwu i trójfazowe wątroby i trzustki) podaje się dożylnie środek kontrastujący (wskazania do TK jamy brzusznej)
ponadto aby odróżnić elementy przewodu pokarmowego od pozostałych narządów jamy brzusznej podaje się również środek cieniujący doustnie przygotowany w następujący sposób:
40-50 ml środka niejonowego(Urografin,Uropolina) rozpuścić w 2 l wody o temperaturze pokojowej,. Tak wykonany roztwór pacjent powinien wypić w ciągu 2 h przed badaniem małymi łykami.
UWAGA: zbyt szybkie wypicie roztworu może wywołać biegunkę!
podobnie jest w przypadku badania TK miednicy gdzie podaje się zarówno dożylnie jak i doustnie środek cieniujący (wskazania do TK miednicy małej)
natomiast badaniami które bezwzględnie wymagają podania środka cieniującego są angiografia TK i perfuzja TK (wskazania do angioTK), (wskazania do perfuzji TK)
Przeciwwskazania do podawania jodowych środków kontrastujących:

Przeciwwskazania do stosowania wszelkich jodowych środków cieniujących:

u chorych z podwyższonym ryzykiem rozwinięcia się nadczynności tarczycy (np. wole guzkowe) i już istniejącą nadczynnością można donaczyniowe środki cieniujące jedynie ze wskazań życiowych.
ostry krwotok śródmózgowy, jest bezwzględnym przeciwwskazaniem
niewydolność nerek ze stężeniem kreatyniny we krwi > 4.5 mg% również jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, natomiast stężenie > 2 mg% jest traktowane jako względne przeciwwskazanie)
uczulenie na jod ( można podać środek kontrastujący jedynie ze wskazań życiowych)

Przeciwwskazania do stosowania jonowych środków cieniujących - wtedy niezbędne jest stosowanie środków cieniujących niejonowych:

nadwrażliwość na jonowe środki cieniujace
znacznego stopnia odwodnienie
ostra i przewlekła niewydolność krążenia
niewydolność wątroby i nerek ( również chorzy dializowani)
szpiczak
astma i rozedma płuc
cukrzyca insulinozależna
nadciśnienie
drgawki o etiologii mózgowej
jaskra
dzieci do 2 roku życia i dorośli powyżej 60 rż.

Dodane po 7 minutach:

Hej :) napisałam to ,po to aby osoby które maja kłopot z tarczycą porozmawiały o tym z lekarzami , :) jezeli beda miałay robione TK z kontrastem ,
,wedlug mnie to jest tak :lol: ze ten kontrast moze sie przyczyniac do niszczenia tarczycy
,,,wiem ze my robimy TK w ostatecznosci .ale nie zaszkodzi wiedziec takie rzeczy---i np .raz na jakis czas zbadac sobie poziomy hormonów Tarczycy =jezeli co roku jestesmy podawani badaniu TK z kontrastem . :wink: pozdrawiam Basia ,,,
jakby cos nie tak ,to przepraszam ,
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Barbara » 05 stycznia 2009, 21:17

Hej Haniu probowalam ci wysłac wiadomosc :) ,,na poczte ale ,mam ciagle w wiadomosciach do wysłania , :?
Moze tu przeczytasz !! :wink:
Chcialam zapytac o ta pania dr. Kurowska -zapisałam sie do niej ,ciekawi mnie czy ona jest ze leczeniem Tyroxyna ? i czy sarkoidoza ja interesowała ,,,
wiesz ze ja ciekawska jestem-tak ze strachu troszke ,,,hihi :wink:
,Napisz prosze Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Haniula1010 » 06 stycznia 2009, 01:56

Basiu- wysłałam Ci wiadomość, mam nadzieję, że ją dostaniesz. Pozdrawiam :lol:
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: Barbara » 11 stycznia 2009, 16:04

Hej to ja ,,niechce mi sie ruszac z domu wiec zanudze was :) ,,,własnie słucham finału ,,Wielkiej orkiestry światecznej Pomocy ,,, i jestem jak najbardziej za :D ,,
Teraz co ja nakombinowałam ,, :wink: ,
sama nie wiem,,obecnie mam 2 totalnie rózne usg ,,
Oto tresc USG-poprzednie :P
Tarczyca niepowiekszona ,niejednorodna .W placie prawym hipoechoeniczny ,słabo unaczyniony guzek 9mm .Unaczyniony obwodowo .WW chłonne szyjne nie powiekszone
.PP 38#14#16mm=4.6ml PL 38#11#15mm=3.6 ml.ciesni 4mm

i NOWE :P
Oba płaty tarczycy o prawidłowej echogenicznosci,bez zmian ogniskowych
płat prawy 14-15-41mm płat lewy 13-14-37mm
ciesn niepowiekszona .

Lekarka ktora robiła mi drugie usg /oczywiscie prywatnie ///zero kontaktu z pacjentem ,,,tylko kontakt z pokwitowaniem z kasy hahahaha i dwie minuty i dowidzenia ,,,
Wyszłam zdziwiona jak z kolejki za komuny =poprostu kartka w dłon i np.prosze ..
.
Zrobiłam tez kontrolne tsh oto wyniki
Wynik badaniaTSH 4.18 uIU/mL norma 0.25 4.0 , poprzednie 2,28

FT3 6.28 pmol/L norma2.76 8.00 poprzednie 5,67

FT4 18.5 pmol/L norma10.3 24.4 poprzednie 17,4
Wyniki podobno nadal sa jeszcze ,w miare OK ,,troszke mnie zdziwiło ze w ciagu miesiaca tsh wzrosło prawie o 100% ale to podobno jeszcze nie jest zle ,,,
Tak tez ocenił to Kardiolog jak z nim rozmawialam o tarczycy tylko ze on czepił sie tego guzka -twierdzi ze jest to guzek zimny i nalezy go usunac operacyjnie ,,,,
Nie kometuje bo sama nie wiem :lol: czy go mam czy nie mam !!! :lol:
Pojawia sie i znika :twisted: Taka technika :wink:

7 stycznia byłam zapisana do endo ,ale zrezygnowalam ..Poszukałam info ,,o dr.która poleciła Hania i do niej jestem zapisana na 20 stycznia .
Mam nadzieje ze ona wyjasni co i jak ,,,
Jeszcze tylko mysle czy nie zrobic -jeszcze jednego badania tego tsh -jak myslicie,,???
Kasy nie mam do wyrzucenia ,ale wizyta i tak bedzie prywatna ,a te moje dwa wyniki sa strasznie rozbiezne :roll:
To tyle u mnie z tarczycą ,pozdrawiam basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Haniula1010 » 11 stycznia 2009, 17:01

Basiu- ja robię badania w klinice na Staszica. Oczywiście płatne, ale i tak kosztują mniej niż u nas :? . I też nikt mi ich nie analizuje -dostaję wynik do ręki i koniec- ale uważam, że i tak są najbardziej wiarygodne. Pamiętasz oczywiście, że badania robi się na czczo, czyli od godz. 18.00 dnia poprzedniego bez jedzonka? Badania TSH chyba możesz zrobić tuż przed wizytą u p. Doktor. Jak będziesz szła na wizytę- dobrze się do niej przygotuj. Zrób sobie spis wszystkich leków, które bierzesz i brałaś, które Ci szkodzą itd. i przygotuj pytania na które zechcesz uzyskać odpowiedź. Panią Doktor interesuje dosłownie wszystko- nawet choroby występujące w Twojej rodzinie, tak, że trzymaj się :wink:
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: Barbara » 11 stycznia 2009, 18:56

Uśmiech ,,wiesz Haniu ja chyba nawet bym chciała ,zeby to była prawdziwa wizyta u lekarza ,,naprawde .
Ja nosze z soba karteczke jakie leki biore i na co jestem uczulona i ostatnie wyniki badan /jakie mam /
Ale ten endo/u którego byłam / nawet nie chciał na nie spojrzec powiedział ze interesuje go tylko tarczyca ???
Tak ze z przyjemnoscia porozmawiam z ta pania dr...

Wiesz co jeszcze wyszperałam w informacjach =
Okazuje sie ze osoby które maja Helicopterka tz ta bacterie Helicobactery pyliory ,,moga miec wieksze problemy z przyjmowaniem Hormonu ,,cos gorzej sie wchłania z organizmu !!!

Mam nadzieje ze ty dobrze sie czujesz ,,ja czuje sie fatalnie i nie mam pojecia z jakiego powodu ,,gardło mnie boli ,,nie mam sily,poszłabym spac ,plecy bola ,hahahah ot i cała Basia .
Dobije mnie to gardlo niby nic ,,dziecinne objawy ale mam go dosc !!!usmiech dla ciebie Haniu ,pozdrawiam Basia
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Następna


Wróć do Dolegliwości nie związane z sarkoidozą

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron