Spirometria, pletyzmografia, bodypletyzmografia

Opis i rodzaje badań

Spirometria, pletyzmografia, bodypletyzmografia

Postautor: Robert » 14 października 2006, 18:49

Spirometria


Podstawowe informacje
Jest to test pozwalający ocenić stan dróg oddechowych oraz płuc (objętość wdychanego powietrza, opór dróg oddechowych, czas konieczny do jego przepływu itd.). Informacje uzyskane podczas tego badania są przydatne do oceny niektórych schorzeń płuc. W czasie jednego badania można wykonać więcej niż jeden test.

Opis badania
Badanie polega na oddychaniu przez urządzenie zwane spirometrem, które rejestruje ilość powietrza i częstość oddechów w określonym czasie. Niektóre wyniki są uzyskiwane podczas normalnego oddychania inne wymagają nasilonego wdechu lub wydechu.

Przygotowanie do badania
Przed badaniem nie powinno się spożywać ciężkich posiłków oraz palić tytoniu na 4 do 6 godzin przed badaniem. Szczególne instrukcje mogą być zastosowane jeżeli lekarz chce zastosować leki rozszerzające oskrzela lub inne leki wziewne przed badaniem. Czasami przed badaniem podawane są leki rozkurczające oskrzela. Niekiedy po nasilonym wydechu lub serii przyspieszonych oddechów wymaganych podczas badania możesz odczuwać okresową duszność i zawroty głowy. Do oddychania otrzymuje się specjalny ustnik i klips na nos. Nie powinno się wykonywać testu u osób po świeżym zawale serca i z innymi chorobami serca.

Cel badania
Test jest wykonywany w celu diagnostyki niektórych chorób płuc:
-astmy
-zapalenia oskrzeli
-rozedmy
-wyjaśnienia przyczyny duszności
-oceny zawodowego ryzyka powikłań spowodowanych narażeniem na działanie zanieczyszczeń, po zażyciu leków, aby zmierzyć postęp leczenia choroby.

Wartości prawidłowe
Wartości prawidłowe są różne w zależności od wieku, wzrostu, płci pacjenta. Wynik ocenia sie porównując go z wartością prawidłową dla pacjenta, wynik przedstawiając w procentach normy. Za nieprawidłowe uważane są wyniki poniżej 80% przewidywanej dla pacjenta wartości.

Badane parametry:
* VC- pojemność życiowa
* FEV1- natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa
* FEV1/VC- wzajemny stosunek procentowy natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej do pojemności życiowej
* FVC- natężona pojemność życiowa
* IC- pojemność wdechowa
* TV- objętość oddechowa
* ERV- wydechowa objętość zapasowa
* IRV- wdechowa objętość zapasowa.

Wskaźnik Tiffenau (ang. forced expiratory volume in one second % of vital capacity) - czyli wskaźnik FEV1%VC - określa stosunek FEV1 (natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej) do pojemności życiowej (VC) wyrażony w procentach pojemności życiowej.

Obniżenie tego wskaźnika świadczy o obturacji dróg oddechowych i jest określane w trakcie spirometrii. Spadek FEV1%VC poniżej 70% pozwala na rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jest też jednym ze składników pozwalającym na określenie ciężkości przebiegu astmy oskrzelowej.

Żródła:
Wikipedia
pulmonologia.olsztyn.pl


-----------------------------------------------------------

Bodypletyzmografia

Kabina bodypletyzmograficzna umożliwia najwygodniejsze przeprowadzenie pomiaru objętości płucnych oraz oporów dróg oddechowych. Wykorzystanie tej metody gwarantuje dużą dokładność, szybkość i powtarzalność wyników oraz najmniejszą zależność od współpracy z badaną osoba.
Urządzenie mierzy zmiany ciśnienia wywołane ruchami klatki piersiowej pacjenta.

Obrazek

Cel i przebieg badania:
Patrz pletyzmografia, post Jurka, niżej.


źródło: http://www.mes.com.pl/
Ostatnio zmieniony 01 września 2009, 07:10 przez Robert, łącznie zmieniany 6 razy
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 21 sierpnia 2007, 22:33

To badanie mi sie nawet podoba :wink: przeżyje!!mam co prawda niedomykalność zastawek ale malutką ,,no chyba ze sie powiekszyła bo badanie ma chyba z 10lat wtedy byłam u kardiologa :lol: Ale z tym sie żyje --uśmiech !!!
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Jurek » 02 listopada 2007, 12:26

Pletyzmografia- badadanie jak spiromertyczne tyle, że wykonywane w oszklonej kabinie zamykanej hermetycznie. Badanie ma dwa etapy:
1 podobnie jak spiromertria, oddychanie przez aparat.
2 w zamkniętej kabinie.- pięlęgniarka porozumiewa się z badanym przez interkom

Byłem wielokrotnie badany na tym urządzeniu w szpitalu w Kup pod Opolem.

Nieoficjalne opinie lekarzy, jedni uważają badania na pletyzmografie za "konkretne" inni (większość) uważa badanie spirometryczne za wystarczające. Są to zdania lekarzy z którymi ja się spotkałem.

Poniżej opis badania ze strony:
http://www.zdrowieiuroda.polsat.com.pl/ ... B0396453EC

Pletyzmografia:

"Pletyzmografia całego ciała jest metodą diagnostyczną umożliwiającą pomiar objętości powietrza znajdującego się w klatce piersiowej. Badanie to pozwala na ocenę ilości powietrza pozostającego w klatce piersiowej nawet po najbardziej nasilonym wydechu. Pletyzmografia jest stosowana w diagnostyce chorób układu oddechowego i jest szczególnie przydatna u chorych z rozedmą płuc.

W celu wykonania badania chorego umieszcza się wewnątrz szczelnej, przezroczystej kabiny polecając mu oddychać przez ustnik połączony z czujnikiem przepływu powietrza.

Podobnie jak spirometria jest to badanie całkowicie bezpieczne i niebolesne, a wyłącznym warunkiem jego wykonania jest dobra współpraca chorego i wykonywanie poleceń personelu."
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Barbara » 04 lipca 2008, 17:15

Witam ,prosze napiszcie gdzie znajde wykresy ,,badania spirometria ,,.dziekuje basia
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Robert » 04 lipca 2008, 21:53

Widziałem takie w szpitalu, ale to co jest na wykresie masz podane w liczbach obok.

Dodane po 15 minutach:

Już doczytałem do czego Ci to potrzebne i wiem że nie masz przy sobie wyniku. Niestety nie da się tego ocenić tak na oko.
Ważne są cyferki z boku i kształt wykresu.
Zobacz może --->TU
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 05 lipca 2008, 07:43

:bukiet: Dziekuje Robert ,,własnie zrozumiałam ze jest wiele mozliwosci oceny,,sa rózne aparaty ,, dziekuje Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron