Dna moczanowa .

Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 20 maja 2012, 10:10

:) Witam chciałam założyc nowy temat ,
,,Dna moczanowa ,,

Ponieważ kilka tygodni temu zrobiłam badanie na kwas moczowy i wyszedł mi podwyższony wynik ,,,6.6
potem jeszcze raz powtórzyłam badanie :?
/żeby chyba uwierzyc :lol: /i niestety wynik znowu podwyższony 7.6 ...
Zgłosiłam sie do reumatologa ,który potwierdził zbyt wysoki poziom kwasu moczowego i przez jakiś czas bede przyjmowała lek o nazwie MILURIT .
Już chyba miesiac go przyjmuje,
na poczatku ,żle sie czułam :oops:
Teraz chyba może byc :P ..
przy ostatnich badaniach wynik spadł do 6.5 norma do 5.7 .....

Może ktoś przyjmował lek o nazwie Milurtin ..lub miał podwyższony ,poziom kwasu moczowego ?
Bede wdzięczna za rady i wszelkie informacje
Teraz troszke wiedzy na ten Temat :)
Co to jest kwas moczowy?
Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn, które są składnikiem kwasów nukleinowych - substancji wielkocząsteczkowych występujących we wszystkich żywych komórkach. Kwasy te odgrywające zasadniczą rolę w przekazywaniu cech dziedzicznych i kierowaniu syntezą białek.
Warto zapamiętać, że dnie moczanowej towarzyszy zawsze zwiększona ilość kwasu moczowego w surowicy, czyli tzw. hiperurykemia. Średnio ilość kwasu moczowego w całym organizmie człowieka wynosi około 1200 mg, natomiast w przebiegu dny moczanowej jego „pula” ulega zwiększeniu kilka, a nawet kilkanaście razy. Z drugiej strony rozpoznanie samej hiperurykemii bez objawów zapalenia stawów nie upoważnia jeszcze do rozpoznawania dny. Jedynie niewielki procent osób z hiperurykemią zachoruje na dnę moczanową.
Za prawidłowe stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi uważa się: dla mężczyzn do 7 mg%, a dla kobiet do 6 mg%. Wartości przekraczające te normy świadczą już o hiperurykemii. Przyczyną hiperurykemii jest:
- nadprodukcja kwasu moczowego lub
- upośledzone wydalanie kwasu moczowego z moczem albo
- oba mechanizmy jednocześnie.
U niektórych ludzi z hiperurykemią, nadmiar kwasu moczowego w płynach ustrojowych może wytrącać się w postaci kryształów moczanów w tkankach wcale nieukrwionych np. chrząstka lub słabo ukrwionych np. więzadła i ścięgna i w okolicy stawów obwodowych (stóp, rąk). Wytrącone kryształy moczanu sodowego mogą zapoczątkować proces zapalny w stawie, co daje silnie wyrażone objawy zapalenia stawów nazywane napadem dny moczanowej. Mogą one również wytrącać się w tkankach o niższej temperaturze np. małżowiny uszne jako podskórne guzki dnawe zwane tophi. W zaawansowanych postaciach dny moczanowej kryształy moczanów mogą również pojawiać się w dużych stawach i narządach miąższowych, najczęściej w nerkach prowadząc do ich uszkodzenia.
Dnę można podzielić na: pierwotną i wtórną. Dna pierwotna występuje 20 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Może być spowodowana wrodzonymi zaburzeniami enzymów odpowiedzialnych za przemianę puryn lub wadami rozwojowymi nerek. Dna wtórna jest powikłaniem innych chorób np. czerwienicy, niedokrwistości hemolitycznej, białaczki, szpiczaka mnogiego, wrodzonych wad serca lub uszkodzenia nerek. Może pojawiać się również w czasie leczenia cytostatykami. Dna wtórna stanowi większość wszystkich przypadków tej choroby.
Przebieg dny
W przebiegu dny wyodrębnia się trzy okresy.
Pierwszy okres jest bezobjawowy. Pomimo braku objawów, utrzymuje się podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi czyli hiperurykemia i stan taki może trwać od kilku do 20-30 lat. Wdrażając w tym okresie leczenie obniżające poziom kwasu moczowego w surowicy krwi można uniknąć dalszego rozwoju choroby lub odsunąć go w czasie.
Drugi okres choroby przebiega już objawowo z napadami dny moczanowej czyli ostrymi zapaleniami stawów wywołanymi przez różne czynniki, np. uraz, alkohol, zabieg operacyjny, zwiększony wysiłek fizyczny, niektóre leki (moczopędne np. hydrochlorotiazyd, glikokortykosteroidy, witamina B1, B12, penicylina, sulfatiazol). Napad dny moczanowej zaczyna się zazwyczaj nagle, najczęściej rano. W ciągu kilku godzin rozwija się ostry stan zapalny stawu z towarzyszącym obrzękiem i zaczerwieniem, a skóra nad tym stawem staje się lśniąca i napięta. Prowadzi to do takiej bolesności stawu, że chory nie może wytrzymać nawet dotyku pościeli. Napadowi dny moczanowej może towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie i osłabienie. Stan taki trwa kilka dni, a czasem i dłużej. Najczęściej zapalenie obejmuje staw śródstopno-paliczkowy u podstawy dużego palca stopy, które znane jest pod zwyczajową nazwą podagra. Ale oczywiście atak dny moczanowej może dotyczyć również innych stawów prowadząc do np.:
- zapalenia stawu kolanowego zwanego gonagrą,
- zapalenia stawu barkowego tj. omagry,
- zapalenia stawów rąk czyli chiragry,
- zapalenia stawów kręgosłupa albo rachidagry.
Pierwszy napad dny moczanowej obejmuje zwykle jeden staw. Początkowo napady pojawiają się sporadycznie co 1-2 lata, później coraz częściej. Wraz z upływem czasu napady występują w coraz krótszych odstępach, trwają dłużej i obejmują coraz więcej stawów zwłaszcza, jeśli nie są właściwie leczone od początku. Czasem choroba ogranicza się tylko do jednego napadu.
Trzeci okres dny moczanowej zaczyna się w 5 - 10 lat od pierwszego napadu dny, kiedy rozwija się przewlekle zapalenie wielostawowe. Często pojawiają się podskórne guzki dnawe w obrębie małżowin usznych i w okolicy stawów. Równocześnie rozwijają się powikłania narządowe. Najczęściej są to:
- kamica nerkowa związana z wytrącaniem się złogów moczanowych w obrębie układów kielichowo-miedniczkowych nerek chorego, która rozwija się u 10-25 % chorych z dną i
- nefropatia dnawa związana z odkładaniem się moczanów w miąższu nerek, co w konsekwencji może prowadzić do niewydolności nerek i zgonu z tego powodu.
Z dną często współistnieje nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość.
Rozpoznanie dny moczanowej
Rozpoznanie dny moczanowej opiera się na charakterystycznych objawach chorobowych, badaniu krwi określającym stężenie kwasu moczowego w surowicy, badaniu płynu stawowego na obecność kryształów moczanów i rtg stawów.
Leczenie dny moczanowej
Do leczenia napadu dny stosuje się kolchicynę, lek roślinny pochodzący z nasion i bulw zimowita jesiennego. Lek ten bardzo dobrze hamuje odczyn zapalny w przebiegu dny, choć nie do końca poznano, jaki jest mechanizm działania kolchicyny. Aby kolchicyna była skuteczna, należy podać ją w ciągu pierwszych 24 godzin od początku napadu dny w ściśle określonych dawkach. U chorych z częstymi napadami podaje się kolchicynę na stałe w niewielkich dawkach. Oprócz kolchicyny w leczeniu stosuje się leki niesterydowe przeciwzapalne (najczęściej indometacynę, naproksen lub ibuprofen). Jeśli chory źle toleruje leczenie kolchicyną, która niekiedy może wywoływać biegunkę, to do terapii można włączyć glikokortykosteroidy. Z domowych sposobów łagodzenia bólu stawu można polecić okłady z kostek lodu zawiniętych w suchą, czystą ściereczkę.
W zależności od tego czy podwyższony poziom kwasu moczowego spowodowany jest nadprodukcją kwasu moczowego czy upośledzeniem jego wydalania z moczem lekarz dodatkowo zaleca choremu allopurinol - lek hamujący wytwarzanie kwasu moczowego lub probenecid - lek moczanopędny czyli zwiększający wydalanie kwasu moczowego z moczem.
U osób z kamicą nerkową moczanową wskazana jest alkalizacja moczu sodką lub Citrolytem, co ułatwia rozpuszczanie złogów moczanowych. W przypadku większych złogów skuteczne jest rozbijanie ich falą uderzeniową tzw. litotrypsją (ESWL) lub usuwanie ich innymi metodami instrumentalnymi. Ważne jest również szybkie i efektywne leczenie wszelkich infekcji dróg moczowych. Można również stosować roślinne leki o działaniu moczopędnym np. liście mącznicy, liście brzozy, ziele skrzypu, korzeń lubczyku, korzeń mniszka lekarskiego, ziele nawłoci pospolitej. Zioła te wchodzą w skład popularnej mieszanki ziołowej Urosan.
U osób z przewlekłymi zmianami stawowymi wywołanymi dną można oprócz leków przeciwzapalnych i kolchicyny stosować mieszanki ziołowe Reumosan lub granulat Reumogran, które łagodzą dolegliwości stawowe. Niezależnie od farmakoterapii, ważna jest również fizykoterapia, która zmniejsza dolegliwości bólowe i usprawnia zajęte stawy. W przypadku dużych zmian w stawach korzystne jest leczenie operacyjne.
Ścisłe przestrzeganie diety ubogopurynowej powoduje obniżenie poziomu kwasu moczowego w surowicy zaledwie o 1 mg%. Jednocześnie dysponujemy lekami skutecznie obniżającymi stężenie kwasu moczowego w surowicy, co powoduje, że ograniczenia dietetyczne przy dnie moczanowej nie muszą być radykalne. Z diety przy dnie moczanowej należy wykluczyć jako pokarmy szczególnie bogate w puryny: wątrobę, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior, śledzie, sardynki, czekoladę, kakao, kawę naturalną, mocną herbatę i orzechy. Zalecane są natomiast: warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki.
Chorzy powinni również pić co najmniej 2-3 litry płynów dziennie (najlepiej wodę mineralną Jan lub Dąbrówka), co sprzyja obniżaniu stężenia kwasu moczowego we krwi. Poza tym chory z dną powinien ograniczyć picie alkoholu (zwłaszcza piwa) oraz unikać częstych urazów, przebywania w zimnie i dużych wysiłków fizycznych. U osób z nadwagą lub otyłych korzystne jest również zmniejszenie masy ciała. W przypadku współistnienia nadciśnienia tętniczego lub zaburzeń gospodarki lipidowej ważne jest przestrzeganie zasad leczenia tych schorzeń.
Chorzy z dną wymagają szczególnej uwagi przy terapii innych chorób, ponieważ niektóre leki mogą nasilać hiperurykemię zwłaszcza kwas acetylosalicylowy i salicylany, jak również inne np. adrenalina, alfametyldopa, aminofilina, dopamina, etambutol, glikokortykosteroidy, leki cytotoksyczne, lewodopa, kofeina, probenecyd, pirazynamid, witamina B12, witamina C, witamina PP. U 20 procent chorych przyczyną dny moczanowej są diuretyki czyli leki moczopędne.
Systematyczne leczenie dny od początku choroby, jak i jej następstw (zmiany stawowe, guzki dnawe, kamica nerkowa i uszkodzenie nerek) wpływa korzystnie na przebieg choroby, dzięki czemu jakość życia chorych na dnę nie odbiega istotnie od życia innych ludzi.

informacje ze strony http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=336
Zapraszam równierz do przeczytania tego artykułu
http://urodaizdrowie.pl/dna-moczanowa
zdrowia życze wszystkim :) basia
wiecej info .
http://www.poradnia.pl/krystalopatie-dna-moczanowa-i-kamice.html
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Barbara » 26 października 2012, 19:11

Hej pozdrawiam wszystkich ,, ;-)
powtarzał¹m badanie na kwas moczowy i weszłam na internet jeszcze raz sprawdzic normy :-(
i przypadkie weszłam na strone gdzie ,jako jedn¹ z mozliwych przyczyn podaje się sarkoidoze ?
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,949808.html

cytuje :Wzrost

Do zwiększenia stężenia kwasu moczowego dochodzi w wyniku:


•niewydolnosci nerek
•rozsianych nowotworach
•zatruciu ciążowym
•łuszczycy
•chorobach wątroby
•sarkoidozie
•spożywaniu alkoholu etylowego
•pod wpływem leków takich jak: diuretyki, katecholaminy, etambutol, pyrazynamid, salicylany, duże dawki kwasu nikotynowego

Powiem szczerze że mnie to zaskoczyło ?
zdrówka życze wszystkim ;-)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Barbara » 25 listopada 2012, 11:41

Hej :) a dziś szukałam info o rutinoscorbinie i też znalazłam fragment ,,,
związany z dną moczową ;

Witamina C, w dużych dawkach, jest przeciwwskazana u osób z nadmiernym wydalaniem kwasu szczawiowego, dną, kamicą moczanową, cystynurią, w stanach hipokaliemii i hiperkalcemii.

Wychodzi na to że z rutinoscorbinem ,też trzeba ostrożnie :roll:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: kiwior » 04 kwietnia 2013, 22:22

Basiu :) napisze o dnie moczanowej.Mowie,ze przy nie boli duzy paluch u nogi a to nie do końca prawda.Moga bolec,plecy,kolana itp.,mnie bola piety,choc to niewiarygodne.Pewnej nocy nad ranem obudzil mnie straszliwy bol piet,ale to nie do opisania Trwalo to minimum godzine.Nastepnej nocy to samo i następnej,wiec w trymiga pobiegłam do lekarki bez rejestracji.I dowiedziałam się ,ze to rzut dny,ktory jest przy przewlekłym stanie i trawa około tygodnia,dwoch.U mnie trwalo 10 dni.Dostalam nowy lek COLCHCUM-DISPERET najpierw 4 tabletki dziennie,potem 3 następnie 2.Teraz znow biore MILURIT 300 i obserwujemy.Chcialam napisac,zeby wiedziano do czego ta dna może się posunąć:(,wiec trzeba ja leczyc.Pozdrawiam :)))
kiwior
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 22:10
Lokalizacja: tarnow-malopolska


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 05 kwietnia 2013, 17:42

:) Witaj Lidziu ,,,
oj to miałaś koszmarne 10 dni :beczy:
wyobrażam sobie jak musiało bolec ,,,
U mnie dna atakuje palece dłoni -wiec wiem jak to boli :lol:
unieruchamiam wtedy palce ,,,smaruje czym sie da i staram sie nawet ich nie dotykac ,,,
A ty na piętach przecięż musisz chodzic :nie powiem:
Ja też nadal jestem na milurit ,,tak patrze na date wpisu i to już niedługo rok jak biore ;)
wynik ostatnio jak sprawdzałam chyba 6.9 .....
Reumatolog nadal kazała przyjmowac lek .
Musimy Lidziu walczyc z tym ,,paskudztwem ..,,, :pomocy:
trzymaj sie ;)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 29 września 2013, 18:20

Hej ,
zajrzałam zobaczyc ile czasu już przyjmuje Miluritt :lol:
prawie półtora roku olaboga ,, a wynik nadal ponad norme :lol: 7,4 norma to mniej jak 5.70
Chyba coś nie tak z tym moim leczeniem , :niedowiarek:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 19 października 2013, 07:54

Hej :) no i wracam do tematu ........
Refleksja ----------- upsssssss cóż ponad rok biorę leki -właściwie to sama zmobilizowałam lekarkę -żeby zaczęła leczenie pokazując jej zrobione sobie prywatnie wyniki na kwas moczanowy :-| ona nie była tym zbyt przejęta -więc i ja niezbyt /chociarz leki przyjmuje regularnie i liczyłam na poprawe :? /
ale jak pani dr. nie robiła tragedii to i ja jej przykładem lekko podeszłam do problemu ...
poprostu pomyślałam że sama sie nakręcam bo wynik np. 7.4 to nie jest strasznie dużo jak ludzie mają dużo wyższe ? :lol:
Teraz przy usg kolana Lekarz zapytał mnie o ten wynik na kwas moczanowy :lol:
powiedziałam że 7,4
lekarz powiedział że zbyt duży i dlaczego bagatelizuje sprawe ,,że popsuje sobie wszystkie stawy ?
Więc szczerze powiedziałam że myślałam że to nie duży wynik ,że jestsem leczona biore lek regularnie
-on na to że norma jest do 5,7 a najlepiej jakbym ja miała 3-4 ,,,,,,,,,,
zapytał co z nerkami -wiec znowu moja prawdziwa odpowiedz -narazie działaja -----------
on na to- a więc nie badane olaboga
No nie -bo kogo to obchodzi?
chyba już 3 lata biore diuresin żeby działały , wiec działaja -pilnuje wyników w miarę sama robię i są OK :mdleje:

Podsumowując -trochę musze się poprawic
zażadam zwiększenia dawki przez reumatolog ,, wizyte mam w listopadzie
I teraz siadam i spisuje co mi nie wolno jeśc :lol: i Karteczke wieszam w KUCHNI
bo przedtem czytałam ,ale troszke zapamiętałam a troszke nie :nie powiem:
Musze coś z tym zrobic i mam nadzieje że kolejny wynik będzie w normie ,,,
pozdrawiam i życze zdrówka basia ;-)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Nusia » 19 października 2013, 21:49

no, no no. Nie będzie kotlecika na obiadek ... nie będzie ;). Basiu życzę zdrówka i powrotu do ...normy;). Pozdrawiam
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową
Awatar użytkownika
Nusia
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 213
Rejestracja: 09 stycznia 2011, 18:51
Lokalizacja: śląsk


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 20 października 2013, 14:10

NO no no właśnie Nusia :-P wychodzi na to ,że nie mam co jeśc :mur:
i z czego ma byc ten kotlecik ?? :gafa: niby nie jestem zbytnim zwolenikiem mięska ,ale jakiś kotlecik przydałby się :lol: olaboga
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Gemini » 26 października 2013, 10:46

Mam pytanie dotyczące diety, moj mąz na to cierpi . Czy macie jakieś rady..bo czytam na www, to na jednej jest ze to można a na drugiej tego nie..trochę mnie to myli, znalazłam jedną stronę taką bardziej pewną j.n. i chyba wg niej będę cos robić, rzuc Basiu na to okiem czy z podobnych rzeczy gotujesz :) poza tym czy przy bolesnych opuchliznach można jakoś je "leczyć" w sensie czy okłady czy nie wiem, bo chłopak jest odporny na ból a w tym wypadku nie daje rady

link
http://szpital.legnica.pl/nowa/index.ph ... &Itemid=61
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 26 października 2013, 17:53

Hej Renatko ja niestety nie jestem dobra w tym temacie :lol: jak widac mierne wyniki :lol:
Powielałam ostatnio kilka błędów dietetycznych ,,,teraz widze co robiłam żle -na twojej stronce też o tym piszą
min.brokuły,kurczak i banany ,,,i zero używek ,,
,a ja kawusie lubie :nie powiem:
staram sie zamienic porządna czarna kawe ,,na rozpuszczalną z mlekiem :mur:
co do bóli ,
,jak mnie boli wtedy najlepiej jak nie dotykam stawów ,, smaruje wtedy maściami typu ketanol i ,,opatulam na ciepło ,,,nie uciskając palców
i nie nadaje się do życia ,,jestem szczęśliwa jak zasne .
Bo wtedy niby bolą palce ,ale ból czuje się w głowie- w najmniejszych zakamarkach :pomocy: czyli prochy i palulu -to najlepsze wyjście ..

Jakby to napisac ::::
ten ból oddziela człowieka od rzeczywistości ,,,otula go ramionami i zajmuje w calości ,,

Musisz byc wyrozumiała Renatko :)
ps. twoja stronka jest OK ,,przejrzyście podany jadłospis
ja zastanawiam się nad Kalafiorem ,,bardzo lubię ,,,a info na jego temat są mieszane ?
I musze zacząc więcej pic :winko: wody oczywiście hihhihi
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Gemini » 26 października 2013, 18:19

Ja wyrozumiała jestem, jak najbardziej. Kalafiora i brokuły, tak, swego czasu lekarz powiedział, że to 50/50 i lepiej ograniczać, ale to było juz dawno i w domu wszystko wróciło do normy czyli mięska wędlinki, czekoladki, kawki, kalafiorka i brokuły też lubimy. a ze mój maż z zieleniny najbardziej lubi steki, czyli krówka jadła dużo trawy, to znaczy już starczy, to wiadomo, przecież królikiem się nie urodził : )Teraz ma atak bólu, cierpi bardzo i na dodatek jest poza domem. Ale widzisz o ketonalu nie pomyślałam, a on koi ból skutecznie ? Mój chłopak nogę chłodzi, bo to stan zapalny, wiec Basiu nie wiem, czy nie lepiej chłodzić, bo stany zapalane nadmiernego ciepła nie lubią..i nie wiem czy kawa rozpuszczalna nie gorsza od sypanki. Czytałam trochę o ziołach, czy stosowałaś może ? Ponad to znalazłam książkę o Dnie..musze zjarzec do ksiegarni co to, bo w necie piszą dość ciekawie...ale trochę kosztuje...
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Barbara » 26 października 2013, 19:11

Renatko mnie Ketonal w maści pomaga , wogóle wtedy zalecają mocne prochy ,,Olfen ,, też działa
/chociarz ja nie powinnam tego używac ,,,robie to w ostateczności , :gafa:
zimne oklady masz racje też są OK ,,,
ale ja po smarowankach otulam palce np...szaliczkiem i tak zostają -nie ogrzewam ich ,ale poprostu sa w miękkim i ciepłym miejscu ,,
,albo siedze w rękawiczkach olaboga
Co do kawy ,,cóż też slyszałam że to chemia ,,, :nie powiem: ale przecież nie można ze wszystkiego zrezygnowac niee
O ziołach nie czytałam, ale można by poszperac w necie !!!
z ziół to tylko ,,imbir ,, pije z Herbatą

Renatko jak znajdziesz jakieś ciekawostki ,to napisz prosze :roza:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Gemini » 27 października 2013, 20:36

Basiu a Ketonal to zapewne na recepte ....
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Re: Dna moczanowa .

Postautor: Gemini » 27 października 2013, 20:48

http://gabinet-zdrowie.com/index.php?op ... &Itemid=94

Basiu znalazłam taką stronę, link j.w. Z tych co przeglądałam, tyle tego i dużo sprzeczności w tych tabelach, ta strona wydała mi się dość sensowna, chociaż tez nie dokońca mnie przekonuje. Niby medycyna naturalna ale.. wybór należy do nas :) Przepisy są przydatne i można z nich skorzystać
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Następna


Wróć do Dolegliwości nie związane z sarkoidozą

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron