Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsce

Środki na rehabilitację, dofinansowanie z PFRON

Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsce

Postautor: Robert » 05 czerwca 2013, 17:54

Temat nawiązuje do problemów, związanych z załatwianiem formalności dot. leczenia w Polsce osób pracujących za granicą, na terenie UE:

elzbieta0 pisze:Witam
(...)
Pisałaś,że mąż pracuje za granicą.Mogłabyś mi powiedzieć jak rozwiązujecie problem ubezpieczenia,czy wszystko robicie prywatnie?
Pytam dlatego,bo słyszałam,że na europejską kartę można tylko nagłe przypadki.
Pozdrawiam
Ela


MałaM pisze:Tak elzbietoO. Mąż pracuje za granicą. Ubezpieczony jest przez swój zakład pracy w państwowej niemieckiej ubezpieczalni, do której wystosowaliśmy pismo z prośbą o przesłanie nam odpowiedniego druku. W ciągu dwóch tygodni firma na piśmie potwierdziła odprowadzanie składek. Z tym potwierdzeniem udaliśmy się do naszego oddziału NFZ. NFZ wystawił swoje zaświadczenie o tym, iż mój mąż ma prawo do nieodpłatnego korzystania z wszelkich świadczeń medycznych. Mimo tego, że w EWUŚ-iu wyświetla się jako nieubezpieczony, to na podstawie papierka z NFZ nie ponosi żadnych kosztów. Recepty także ma refundowane. Wszystko odbywa się tak, jakby był ubezpieczony w Polsce :D
Wiem, że to skomplikowane. Do tego panie w rejestracjach często nie wiedzą, jak potraktować zaświadczenie z NFZ. A powinny skoro w tym siedzą :[ !! Wykonują telefon i sprawa załatwiona. Tylko ludzie w kolejce się niecierpliwią. No ale to już wina niedoinformowanych i nieprzeszkolonych osób zajmujących się rejestracją.
W NFZ poinformowano nas, że takie sytuacje będą miały miejsce, ponieważ nasz system EWUŚ nie jest dopracowany i zintegrowany z systemem europejskim. Dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość i dołożyć samemu starań, by otrzymać zaświadczenie z NFZ.
(W razie potrzeby prześlę chętnym nasze pismo do niemieckiej firmy ubezpieczeniowej, które może posłużyć jako wzór).


elzbieta0 pisze:Witaj MałaM
Twoj mąż jest szczęściarzem,że ma taką żonę ktora go tak wspiera.
Dziękuje Ci za odpowiedź,dużo mi to wyjaśniło,a druk to sie chyba nie przyda bo leczę się w Anglii.Już troche zaczęłam załatwiać,ale straciłam cierpliwość.Byłam w Polskim NFZ,chciałam sie sama ubezpieczyć,ale dowiedzialam sie,że nie mozna podwojnie.Mam tutaj dostać formularz S1,byłam u księgowej,wzięłam formularz,z tym do lekarza,miał wypełnić i tu utknęłam,oni tego nie znają,nie wiedzą o co chodzi,a tak wogole to muszą wypić najpierw herbatę.Może troche sie wystraszyłam,bo spotkałam polskie małżeńtwo (bardzo mili ludzie) i powiedzieli,że znają przypadek,że ktoś chciał przenieść częściowo leczenie do swojego kraju i odmowili mu leczenia w Anglii.Nie mam sie nawet gdzie dowiedzieć jak to jest z tym do końca.
Miłego dnia życzę.Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsc

Postautor: Robert » 05 czerwca 2013, 18:13

Wklejam artykuł, jak to powinno wyglądać na przykładzie NIemiec, ale myslę że podobnie jest w innych krajach UE:


Polski pracownik w Niemczech od dnia rozpoczęcia pracy podlegał ustawodawstwu niemieckiemu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dlatego powinien odprowadzać wszystkie składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne do systemu niemieckiego.

Podejmując zatrudnienie na terenie naszego zachodniego sąsiada, należy pamiętać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której składki byłyby odprowadzane jednocześnie do dwóch systemów ubezpieczeniowych – polskiego i niemieckiego.

Powyższa zasada odnosi się również do pracownika przygranicznego, który zamieszkuje w Polsce, a pracę wykonuje na terytorium Niemiec. Aby zapewnić sobie prawo do leczenia w Polsce, osoba taka powinna uzyskać od niemieckiej instytucji właściwej, tj. od jednej z niemieckich kas chorych, dokument przenośny S1/E106. Należy go zarejestrować w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce. Na tej podstawie NFZ wystawia poświadczenie, dzięki któremu osobie pracującej za granicą, ale mieszkającej w kraju, przysługuje prawo do pełnego zakresu opieki medycznej finansowanej przez fundusz.

Inna procedura jest stosowana w przypadku osoby, która pracuje w Niemczech, ale zamierza przyjechać na krótki okres do Polski, np. spędzić urlop. W takiej sytuacji musi przed przyjazdem uzyskać w niemieckiej kasie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu ma prawo do leczenia, tak jakby była ubezpieczona w NFZ.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia zostaną jej udzielone świadczenia zdrowotne wyłącznie w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia (biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz planowany czas pobytu).



I drugi artykuł:

Osoba pracująca za granicą podlega systemowi ubezpieczenia zdrowotnego kraju, w którym wykonuje obowiązki zawodowe. Tam też opłaca składki zdrowotne. Zasada ta nie dotyczy pracowników sezonowych i delegowanych.

Prawo do świadczeń zdrowotnych w innym niż Polska państwie UE jest powiązane nie tylko z obywatelstwem, ale przede wszystkim z miejscem pracy. To ono określa, któremu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych podlega pracownik. Zasada jest prosta – obywatel wybranego kraju UE (w tym również Polak) zawiera ubezpieczenie zdrowotne i opłaca składki w tym państwie, w którym pracuje. Podobnie jest z członkami jego rodziny. Jeżeli przebywają oni za granicą (niekoniecznie pracując), są objęci systemem ubezpieczeniowym obowiązującym w tamtym regionie.

Oznacza to, że jeżeli chcą przyjechać do Polski (np. na urlop lub załatwić jakieś sprawy), to jeszcze przed wyjazdem powinni we właściwej zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Tylko dzięki niej zyskają prawo do leczenia w Polsce (bo nie są już ubezpieczeni w NFZ). Brak EKUZ nie przekreśla ich szans na dostęp do świadczeń zdrowotnych w tym czasie, ale może oznaczać spore utrudnienia. Część świadczeniodawców może żądać zapłaty za udzieloną opiekę.

W innej sytuacji są pracownicy sezonowi oraz delegowani, którzy pracują w innym państwie np. przez miesiąc. Głównym miejscem ich ubezpieczenia pozostaje Polska. Składka zdrowotna nadal wpływa do NFZ. Analogicznie jak w przypadku pracujących za granicą osoby te, aby udowodnić, że mają prawo do leczenia w innym państwie UE, muszą przed wyjazdem wyrobić w funduszu EKUZ. Od stycznia 2011 roku zachowuje ona ważność przez pół roku (ale np. emerytom jest wydawana na 5 lat).


Źródło: gazetaprawna.pl
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsc

Postautor: Nusia » 05 czerwca 2013, 20:19

Tak właśnie jest jak Robert napisał.
Jesteśmy jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a więc we wszystkich krajach członkowskich Unii obowiązują te same zasady.
W kraju, w który pracujesz przed wyjazdem do Polski(bądź innego kraju Unii) powinnaś wyrobić Kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.
W Wielkiej Brytanii karta - EKUZ - EHIC (European Health Insurance Card) wydawana jest na 5 lat, i do jej wydania nie jest wymagane planowanie podróży zagranicznej, zatrudnienie ani poszukiwanie pracy (w przeciwieństwie do polskich warunków wydania karty). Aby otrzymać kartę, należy posiadać numer NHS (National Health Service – numer służący do korzystania ze służby zdrowia) lub numer NI (National Insurance – ubezpieczenie), mieć ukończone 16 lat i być rezydentem Wielkiej Brytanii. Wniosek o kartę EHIC można można złożyć przez internet, telefonicznie lub pocztą. Wydanie karty jest bezpłatne
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową
Awatar użytkownika
Nusia
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 213
Rejestracja: 09 stycznia 2011, 18:51
Lokalizacja: śląsk


Re: Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsc

Postautor: Nusia » 05 czerwca 2013, 21:04

Uzupełniam bo może być pomocne dla Elżbiety. Wszystkie informacje powinnaś znaleźć pod adresem www.nhs.uk
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową
Awatar użytkownika
Nusia
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 213
Rejestracja: 09 stycznia 2011, 18:51
Lokalizacja: śląsk


Re: Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsc

Postautor: elzbieta0 » 06 czerwca 2013, 08:35

Dziękuje Robert.Dziękuje Nusia.Jesteście wielcy.
Kartę już wyrabiam.Tylko z tym S1/E106 troche kołomyji.
Chodzi o to,że Dr.Soszka chciała mnie położyć na oddział,ale musze najpierw załatwić to ubezpieczenie,a to troche schodzi i cierpliwość straciłam.
Nic pilnego,może samo przejdzie. :)
Pozdrawiam.Miłego dnia życzę.
Ela
elzbieta0
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 87
Rejestracja: 12 listopada 2012, 15:16
Lokalizacja: londyn


Re: Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsc

Postautor: MałaM » 06 czerwca 2013, 10:31

Witaj Nusia :slonko:
Jak już jesteśmy w tym temacie, na który dosyć dużo ostatnio wiem, muszę wyjaśnić jedną sprawę.
Sama karta EKUZ upoważnia nas tylko do bezpłatnej pomocy medycznej w przypadkach nagłych i w stanach zagrożenia życia. Jeśli chodzi o jakiekolwiek leczenie szpitalne lub ambulatoryjne, wizyty u specjalistów, badania czy też refundowane recepty, to tak jak napisał Robert, musimy najpierw uzyskać formularz S1/E106, udać się z nim do NFZ-tu i stąd wziąć potwierdzenie, że możemy bezpłatnie korzystać z wszelkich świadczeń medycznych. Jesteśmy w Unii, ale niestety nasz system EWUŚ nie jest kompatybilny z europejskimi systemami. Mało tego uzyskując potwierdzenie z NFZ-tu w EWUS-iu i tak wyświetlamy się, jako osoby nieubezpieczone. I po to też papier z NFZ-tu. To jest potwierdzenie naszych uprawnień.
Mój mąż pracuje w Niemczech i jest tam zameldowany tymczasowo, w Polsce ma meldunek stały i kartę z państwowej ubezpieczalni iKK Classic dostał pocztą na adres domowy. Nie musiał się sam tym zajmować. To pracodawca zgłosił pracowników do ubezpieczenia i obowiązkiem IKK Classic jest dostarczenie kart ubezpieczonym. Kartę otrzymał na czas nieokreślony. Być może dlatego, że ma umowę stałą. Także "Poświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na terytorium RP" ważne jest do odwołania.
Tak jest przynajmniej w naszym przypadku :hmmm:
MałaM
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 stycznia 2013, 17:16
Lokalizacja: Słupsk


Re: Praca i ubezpieczenie za granicą (UE) a leczenie w Polsc

Postautor: MałaM » 06 czerwca 2013, 10:51

Witaj elzbietaO! :flower:
Wiem, że pewnie jesteś już zniecierpliwiona, bo sami byliśmy w podobnej sytuacji. Nikt nie chciał nawet z nami rozmawiać, gdy pokazywałam zagraniczną kartę ubezpieczeniową męża. Wtedy też postanowiłam prywatnie odprowadzać za niego składki do NFZ-tu, ale okazało się, że nie mogę bo przecież jest ubezpieczony w Niemczech. Paranoja po prostu. Nie mogłam tego zrozumieć, bo przecież skoro nie pozwalają mi go ubezpieczyć, to dlaczego podważają jego kartę EKUZ. Postanowiłam "podpiąć" go pod swoje ubezpieczenie. Okazało się, że tego też nie mogę. :mur: W końcu trafiłam na kompetentną osobę w NFZ w Słupsku, która przedstawiła mi po kolei, co zrobić żeby mąż mógł leczyć się w Polsce. O niedoinformowaniu, niekompetencji i braku wiedzy wszystkich pozostałych osób (nawet z Gdańska), wolę nie myśleć, bo się denerwuję. Nie powinno być ich na tych stanowiskach !!
Ale elzbietaO nic się nie martw i uzbrój się w cierpliwość. Będzie dobrze :przytul: Załatwisz wszystko i będziesz miała biurokrację za sobą.
MałaM
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 stycznia 2013, 17:16
Lokalizacja: Słupsk




Wróć do Zagadnienia prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron