Prażone, czy to znacie?

Maryna, gotuj pierogi!

Prażone, czy to znacie?

Postautor: Jurek » 27 listopada 2007, 09:34

Hej,
w kuchni mogę tylko zrobić demolke, ale znam i lubię jedną wyjątkową strawę prażone. Pochodzę z okolic Oświęcimia, gdzie jest to bardzo znana potrawa, nie pisałbym o tym bo to bardzo powszechna i prosta potrawa, ale zupełnie nieznana w opolskim gdzie teraz mieszkam.
Sklad: ziemniaki w plasterki (lub kostka) marchewka, cebula, kiełbasa, lub boczek, - sól , pieprz, (dużo pieprzu). Garnek, kiedyś żeliwny, pod pokrywkę kładzie się liście kapusty, na pokrywkę darń (łopatą wycina się darń) rozpalamy ognisko zawieszamy garnek nad nim lub ustawiamy na cegłach, ogien umiarkowany, czas zależy od ziemniaków i cierpliwości uczestników, wódka - to później

Wyrosłem z prażonymi, rodzice sąsiedzi, wszyscy prażyli i bawili się świetnie, jako nastolatek robiło się prażone każdy przyniósł coś do garka, dziewczyny kroiły my degustowaliśmy, muzyka, śmiech.
Ciekaw jestem czy znacie prażone, może macie swoje opinie?

Może kiedyś spotkamy się przy ognisku?
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Irena » 27 listopada 2007, 10:41

Jurku u nas sporządzaliśmy to kiedyś co tydzien teraz dużo rzadziej ale nazywamy to kociołek. Bo jest to kociołek zrobiony przez mojego szwagra zawieszany na stelażu na trzech nóżkach i pod nim rozpala się ognisko. Skład podobny jak podałeś tylko, że my oprócz tego że wykładamy kociołek liściami kapusty to jeszcze trochę kapusty kroimy i przekładamy na zmiane z ziemniakami i mięsem. Pyszności palce lizać.
Pozdrawiam serdecznie Irena
"Dusza nie znałaby tęczy gdyby oczy nie znały łez".
Awatar użytkownika
Irena
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 482
Rejestracja: 16 października 2007, 18:37
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.


Postautor: Haniula1010 » 27 listopada 2007, 19:51

Ja spotkałam się z "prażonką" jakieś 5 lat temu na rajdzie "Szlaku Orlich Gniazd". Poczęstowali nas tą potrawą gospodarze -organizatorzy imprezy. Byłam zachwycona. Bardzo nam /bo była nas spora grupka/ prażonka smakowała. Później pytałam u nas na lubelszczyźnie czy ktoś zna potrawę o tej nazwie. Okazało się, że owszem, ale nie jest ona tak powszechna jak na Śląsku /u nas raczej się grilluje/.
A szkoda, bo i proste jest to jadło i smaczne i zdrowe.
Ale najbardziej z tego wszystkiego podobają mi się okoliczności towarzyszące: spora grupa ludzi, śpiewy, tańce, rozmowy, nikt się nie śpieszy -pełen luz :lol: 8)
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: Jurek » 01 grudnia 2007, 21:45

Cieszę się że prażone są znane w Gorzowie, Irena jeszcze nie jadłem z kapustą, spotkałem się z tym, że składniki są różne zależy co kto lubi albo co akurat ma (czyli na winie- co się nawinie) np. jedni dają marchewkę (ja) inni dają za dużo cebuli (jedną na głowe- konsumenta). Mój tato na koniec prażenia dodawał gęstą śmietanę (nie wszyscy to lubią)

Haniulko, szlak Orlich Gniazd rozciąga sie między krakowkim a częstowskim jeśli byłaś w Ojcowie to nasz zwyczaj (małopolska moja kochana- w tym Oswięcimskie). Ja nie jestem Ślązakiem to dla mnie inny region, fakt że do Śląska miałem 500m za Wisłą, ale to tak jak bym o tobie napisał, że mieszkasz na Podhalu. :)
Pozdrowienia dla wszystkich :-)
Ciekaw jestem czy na Śląsku jest taki zwyczaj, może ktoś wie?

Mały kłis :wink: :
"w anrtyju na byfyju
stoła szklonka tyju"

co to znaczy?

(pisownia fonetyczna znam to tylko ze szłyszenia)
ciekaw jestem czy wiecie co to znaczy?
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: czarek-173 » 02 grudnia 2007, 15:57

:-) to znaczy:

W przedpokoju
na komodzie (meblach)
stała szklanka herbaty :-)
czarek-173
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 13
Rejestracja: 16 maja 2007, 21:16


Postautor: Jurek » 02 grudnia 2007, 18:48

Bingo Czarku!!! :D
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: agga » 02 grudnia 2007, 21:29

Nie znam tej potrawy, u nas w Wielkopolsce chyba nie jest znana , ale głowy nie dam. A szkoda, bo brzmi smakowicie, więc w realu to pewnie niego w gębie... :)
A u nas jest taka rymowanka:

W antrejce, na ryczce
stoją pyry w tytce. ;)

Dodane po 44 sekundach:

"niebo w gębie" a nie niego!
Ależ ze mnie Coś Strasznego! Trochę tego, ciut owego ; troszkę siakie, ciut owakie, nieco inne całkiem takie. Nie za duże, nie za małe, Coś Strasznego Doskonałe!!!
agga
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 691
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 21:07
Lokalizacja: Podlasie


Postautor: Jurek » 02 grudnia 2007, 22:48

Spróbuje zgadnąć:
w przedpokoju na (tu nie wiem )
stoją ziemniaki w torebce,

Agga, udało mi się rozpropagować u nas w Namysłowie wśród znajomych, w większośći zadowoleni ( dokładają sobie :) ) Zachęcam do samodzielnego wykonania, ja ostatnio robie w rondlu teflonowym na kuchence (bo bardzo je lubię a aura nie jest teraz zbyt dogodna. Prażone powinny być lekko przybrązowione (skórka na dnie, ale nie spalone) namawiam , możliwe bezpłatne konsultacje :wink:

Pozdrawiam smacznego :D

Poznaniowi zazdroszcze toru motocyklowego !!! Brawo Poznań
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Irena » 03 grudnia 2007, 10:37

Agga czy ryczka to taboret ? Moja mama pochodzila z poznańskiego i właśnie na taboret chyba tak mówiła.
Pozdrawiam serdecznie Irena
"Dusza nie znałaby tęczy gdyby oczy nie znały łez".
Awatar użytkownika
Irena
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 482
Rejestracja: 16 października 2007, 18:37
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.


Postautor: agga » 03 grudnia 2007, 21:30

W rzeczy samej, ryczka to taki niski taborecik :) Bravo , wygrała pani uścisk dłoni prezesa ( czyli mój) ;)

Jurek , raz w życiu byłam na tym torze i raczej więcej nie pójdę, co za hałas, co za smród!!! Bleee!!! Tak więc możesz go sobie wziąć ;)
Ja tam z atrakcji poznańskich wolę cudną Palmiarnię ( a jak tam ciepło! miodzio!) i tzw. Nowe ZOO - mnóstwo hektarów, zwierząt, zieleni i kolejka wąskotorowa... Wiosną, latem - cudo!!!
Ależ ze mnie Coś Strasznego! Trochę tego, ciut owego ; troszkę siakie, ciut owakie, nieco inne całkiem takie. Nie za duże, nie za małe, Coś Strasznego Doskonałe!!!
agga
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 691
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 21:07
Lokalizacja: Podlasie


Postautor: Jurek » 04 grudnia 2007, 15:10

Zachęciłaś mnie do odwiedzenia Poznania, może kiedyś będzie okazja. Uważam, że ludzie powinni mieć się gdzie nauczyć ostrzej jeździć - nie na zwykłych drogach.
a jak usłyszę słowo ryczka to już będe wiedział, że to taboret. :D
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Jurek » 06 grudnia 2007, 23:24

Obrazek

Tak wygląda kociołek (rondel teflonowy- nowoczesność), a w nim magia! prażone, są lekko z tunigowane tzn, przypalnka z dna została przewrócona na górę do zdjęcia- to lubię najbardziej !!!

Proszę nie kojarzyć mojego opisu prażonych z umiejętnościami kulinarnymi!, jestem od pilnowania ognia (i wody ognistej) podtrzymuje oba ognie :) jak mogę najlepiej :D :D :D dopuki mogę :wink:

pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Evas » 26 maja 2009, 13:41

Witam wszystkich !!
U mnie nazywa się to duszonki jest to naprawdę rewelacyjna potrawa !!!!! Polecam wszystkim :)
Słodki, słony, kwaśny albo gorzki - życie musi mieć smak!
OM MANI PADME HUNG
Awatar użytkownika
Evas
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 czerwca 2008, 13:14


Postautor: Jurek » 01 września 2009, 20:44

Evas, jak fajnie :) :lol:
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie




Wróć do Smaczości, pyszności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron