Środki na rehabilitację

Środki na rehabilitację, dofinansowanie z PFRON

Środki na rehabilitację

Postautor: Robert » 18 lipca 2007, 10:36

Renia2 poprosiła o wrzucenie na forum, może komuś się przyda:

Jak Wam b. dokucza choroba, to jak najszybciej orzeknijcie się w Zespole Orzekania O stopniu Niepełnosprawności Dla Celów Niezusowskich. Powinno być przy Starostwach lub przy Prezydencie Miasta. Może organizacyjnie być także przy PCPR(Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), Lub gdzieś przy pomocy społecznej. Nawet jako oddzielna jednostka.
Pieniędzy stad nie ma )(ZUS płaci Renty, a tu nie ma rent), ale jakieś pieniądze , w tej czy innej formie są. Na przykład na sprzęt do rehabilitacji, modernizację łazienki(Zamiast wanny -kabina prysznicowa, Podnośniki wannowe0, Sprzęt techniczny, turnusy rehabilitacyjne itp.-B.dużo rzeczy; Ma to poprawić komfort życia osobie niepełnosprawnej, a na zdrowy rozum, problemy ze stawami, które uniemożliwiają chodzenie to co.
Tam trzeba poczekać na orzeczenie i mieć dokumentację medyczną.
Później jest już z górki, trochę czasu. pomyśleć i usiłować załapać się na środki PFRON(Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Nie bezpośrednio w Warszawie (choć i tam mają, ale na inne rzeczy i cele-taka biurokracja) -TYLKO W STAROSTWIE. To są duże pieniądze, które są rozdawane bezzwrotnie, tylko trzeba je dostać. NIE NA LEKARSTWA> Na niektóre rzeczy trzeba mieć fakturę VAT imienną z zapisem,że Fundusz zdrowia dokłada (to do refundacji zakupu).
Zanim coś się kupi, najpierw sprawdzić, czy refundują do tyłu(Faktura z zapisem o FZ). Wiele rzeczy NAJPIERW UMOWA O ZAKUP z tą instytucją, dzie są te środki PFRON , np. PCPR , a później kupno, bo się nie da później odkręcić i nie można oddać pieniędzy.
Pierwsze to te orzeczenie Lub decyzja ZUS O rencie.
Resztę opiszę po powrocie z urlopu06.08.07 r.
Ostatnio zmieniony 13 października 2007, 23:29 przez Robert, łącznie zmieniany 1 raz
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


rehabilitacja 3

Postautor: renia2 » 14 sierpnia 2007, 10:48

Cześć!
Długo zeszło,że nie pisałam. Teraz będę pisać, ale w odcinkach. Raz z braku czasu (to najważniejsze) oraz dlatego,że coś mi z pocztą nie wychodzi. Poradę w tej drugie kwestii dostałam, ale na razie jest to stadium prób.
To tyle tytułem wstępu.
Porady są takie bardziej praktyczne, z częścią teoretyczną i wnioskami, jak znaleźć to co piszę,jeśli u Was w terenie byłoby trochę inaczej.
WYJAŚNIENIA OGÓLNE
1. PFRON-Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych. Działa w następującej strukturze
-) Centrala w Warszawie
-) Oddziały w każdym województwie
Każdy zajmuje się czym innym i zwracanie się do Warszawy w sprawie czegokolwiek, co jest rozdysponowane w terenie nic nie da, a jak trafi się "nieużytek", to nawet nie powie, gdzie z tym dalej iść.
2. PCPR- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Nazwa z Ustawy o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W terenie może funkcjonować pod tą nazwą. Może być dolepione do struktury pomocy społecznej ( w Mieście, gminie, przy wójcie itp lub jako jednostka Pomocy społecznej ( wyodrębniona organizacyjnie jako jednostka lub w obrębie typowej pomocy społecznej, np. tam, gzie u was przydzielają zasiłki).
3. Zespół do spraw Orzekania o Stopniu niepełnosprawności do celów Niezusowskich- Patrz uwagi z punktu 2. Przydziela grupy inwalidzkie takie jak ZUS, ale tu nic bezpośrednio nie płacą. Z decyzją o stopniu niepełnosprawności, tak samo jak z rentą z ZUS można coś otrzymać np. w PCPR.
4. NFZ-Narodowy Fundusz Zdrowia- Jak się ma fakturę za zakup, np.przedmiotów ortopedycznych i zapisem, że NFZ dopłaca coś, to można otrzymać zwrot w jakiejś części od PCPR.
To tyle w części1 i zobaczę jak to przeszło w komputerze.

Dodane po 1 godzinach 14 minutach:

ponownie cześć!
Zadziałało. Sprawdziłam, widać.
Dalej dopisuję w kwestii rehabilitacji.
Rozważania ogólne
Osoba niepełnosprawna, to łopatologicznie mówiąc osoba przewlekle chora, osoba która nie może funkcjonować jak typowy młodzik, bo jest po prostu starsza i z wiekiem cały czas się coś przyplątuje, np. trwały problem z poruszaniem się( ograniczony, tylko w sezonie np. gdy zimno i chłodno,zimą), nawet alergik.
To co tu napiszę dotyczy WSZYSTKICH LUDZI NIEZALEŻNIE OD WIEKU, a nie tylko przy naszej chorobie. Dlatego proponuję przeczytać, rozejrzeć się po rodzinie i spróbować coś otrzymać od tego Państwa.
PRAKTYCZNA CZĘŚĆ
Aby znaleźć u siebie PCPR najlepiej znaleźć Starostwo Powiatu lub Prezydenta Miasta na prawach Powiatu(Np.Wójta, Urząd Miasta) i dopytać się, kto przydziela środki PFRON,które Warszawa oddaje do dyspozycji Starostów. Miasta wojewódzkie mają 2-odrębny na teren ziemski(okolice miasta) i miasto grodzkie(stolica województwa). W Polsce są też duże miasta niewojewódzkie, które mają status Miast Grodzkich. W Warszawie mogą być dodatkowo podziały na dzielnice(tego nie wiem)
Jak się tak nie da, to można przez Warszawę-oni otrzymują kwartalne sprawozdania z wydatkowania tych środków, więc w dziale sprawozdawczości mają także adres z jakimś telefonem. Telefon do centrali PFRON Warszawa 0-22 5055-500. Wściekną się ale muszą udzielić jakiejś informacji.
Środki PFRON idą do starostw na początku roku, po uchwaleniu budżetu państwa. Tam Starostwo rozdziela na poszczególne zadania(W tym muszą to zatwierdzić radni), więc czas leci. Przełom I i II kwartału środki rozdzielane są do ludzi. Wg stopnia pilności, tzn. np. turnusy rehabilitacyjne mogą później, bo i tak większość ludzi jeździ najwcześniej w maju.
Drugi raz PFRON z reguły daje środki na przełomie II i III kwartału, ale i może później, gdyż są to środki dodatkowe.

Praktyczna uwaga
Na forum dużo piszecie,że przy tej chorobie są problemy z poruszaniem się i stawy są chore. Jeśli nie daj Boże, ktoś musi korzystać z wózka inwalidzkiego lub z kul - to w PCPR można dostać dofinansowanie, pod warunkiem aktualnej grupy inwalidzkiej z ZUS lub z Zespołu Orzekania. Należy złożyć wniosek,krótki i prosty, wypełnić oświadczenie o dochodach na członka rodziny(są coś ponad 1200,00zł, a nawet wyższe jeśli jest się osobą samodzielnie się gospodarującą). Oświadczenie, ale mogą kazać pokazać odcinek renty; nie słyszałam, żeby kazali przynosić jakieś zaświadczenia z pracy.
We wniosku wpisać o co się ubiega, dofinansowanie do ww wózka, kuli.
W przypadku zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych powinno się na fakturze imiennej mieć koniecznie zapis,że NFZ dofinansuje to coś.
Jeśli zakup tego czegoś jest b. drogi, to należy zapytać, czy można kwotę przyznanego dofinansowania przelać bezpośrednio do sklepu, zamiast bawić się: ja zapłacę, PCPR mi odda. Unika się tu wtedy pożyczki z banku. Dopytać się u urzędnika, jak to jest, bo w każdym starostwie mogą stosować inną politykę, mniej lub b. przyjazną. Ustawa mówi narpiew zakup, zapłać, PCPR Ci odda.
Typowe i najczęściej pojawiające się tu zakupy w tej grupie(nie dotyczy to naszej choroby, ale wszystkich):
aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie(Elektryczne w PFRON w Oddziałach wojewódzkich), pionizatory, podpórki, protezy kończyn(nie zębów), kule,
oraz PIELUCHOMAJTKI, WKŁADY TENA, CEWNIKI, WORKI NA MOCZ MATERACE PRZECIWODLEŻYNOWE
Wytłuściłam, bo jak ktoś ma w rodzinie kogoś obłożnie chorego, to wie jaki to wydatek te pieluchomajtki.
NFZ dotuje pieluchomajtki w ilości 30 szt. na miesiąc i CAŁĄ DOPŁACONĄ KWOTĘ MOŻNA ODZYSKAĆ W PCPR najdalej w ciągu 30 dni(wyjątek przełom roku). Całą, a nie część w odpisie rehabilitacyjnym przy PIT-rocznym gdzieś po roku zbierania, rozliczania i zwrocie w maju następnego roku.
Należy złożyć wniosek, wypełnić rubrykę o dochodach(limit jest duży, przeciętny Polak go spełnia) i załączyć xero o grupie inwalidzkiej(ZUS< Zespół Orzekania) Oraz fakturę imienna,kogoś, kto ma tą grupę(Nawet jeśli to jest małoletnie dziecko) KONIECZNIE Z ZAPISEM,ŻE NFZ tę ilość dotuje.
Podobnie jest z cewnikami, workami na mocz i materacami przeciwodleżynowymi(niekoniecznie najtańszymi), bo do materaca można odzyskać ok.1.000,00 zł-słownie tysiąc (chyba że w terenie stosują obniżenia dofinansowań) i tu można spróbować, czy się da, kwotę przyznanego dofinansowania przelać bezpośrednio na sklep.
Inny drogi to protezy kończyn, aparat słuchowy
Mało kto wie, że dotowane w ten sposób są protezy piersi i peruki po masketomii(chyba to tak się nazywa)
Drogie są pionizatory, a można wyjść na zero.
Podobnie wózki inwalidzkie,;nie koniecznie najtańszy model, który NFZ pokrywa w całości
Lista tego sprzętu jest wymieniona m rozporządzeniu Ministra Zdrowia, nie znam nr Dziennika urzędowego, ale w NFZ muszą go znać.
Nawet zwraca się kłucia insulinowe przy pompach insulinowych.
Tyle na razie
Inne tematy, co ciekawsze,
to bariera techniczna i dofinansowanie do odkurzacza wodnego dla alergika uczulonego,w b.dużym stopniu na roztocza i kurz domowy, Nic nie kupować dopóki nie ma podpisanej umowy z PCPR.
Aparat do bezdechu-jw
Podnośniki wannowe-jw
Zamiana wanny na kabinę prysznicową, podjazdy do domu, dźwigi, schodołazy-bariera architektoniczna, urbanistyczna i techniczna
Komputer z oprogramowaniem dla dzieci, które mają problem z pisaniem i mówieniem, dyslektyków-bariera komunikacyjna
dyktafon-dla osób z problemami z pisaniem(np. przykurcze), słabowidzących
Telefon z faksem-dla osób niesłyszących
itp.
tyle na dziś

Dodane po 2 minutach:

Sorry
Komputer coś mi nie tak zrobił, tzn na pewno ja sama i wyszedł mi cytat, a miał być normalny tekst.
A tak na marginesie jak tekst z dyskietki wkleić tu na forum?

EDIT: troszkę poprawiłem błędy techniczne.
Tekst z dyskietki otwierasz edytorem, kopiujesz i wklejasz w oknie pisania posta.
Admin
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2008, 14:15 przez renia2, łącznie zmieniany 1 raz
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


rehabilitacji-program student

Postautor: renia2 » 16 sierpnia 2007, 11:23

Cześć!
Dzięki adminowi za poprawkę, ale to może nie być pierwszy i ostatni raz. Widzę,że przeniosło mój poprawiony tekst do Roberta.
Następna część informacji o rehabilitacji
PCPR ze środków PFRON realizuje podane niżej zadania, które mogą Was zainteresować:
1. dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych
2.dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego
3.dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych
4.dofin. do likwidacji barier technicznych
5.dofin. do likwidacji barier komunikacyjnych
6. dofin. do likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych
7.dofinansowanie do imprez integracyjnych
8. pożyczki na rozpoczęcie działalności gosp. przez osobę niepełnosprawną -ten temat został od końca 2007 r. zastąpiony przez dotację na rozpoczęcie działalności gosp..
Jest w zasadzie bezzwrotna i należy się"b. postarać", aby trzeba było zwracać.

9.dofinansowanie do 50 % kredytu bankowego na kontynuowanie działności gosp.(za zakup sprzętu, maszyn)
10.warsztaty terapii zajęciowej
Oddział wojewódzki PFRON- tylko co ciekawsze tematy
1.program Homer-dla osób niewidzących lub słabowidzących
2.program Student-dla uczącej się młodzieży niepełnosprawnej-właśnie teraz zbierają wnioski; podobny program jest chyba dla gimnazjalistów
3.program samochodowy(chyba Pegaz)-dofinansowanie do zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej-musi być na orzeczeniu-dotyczy narządu ruchu.Jest to b. restrykcyjny program jeśli chodzi o dostępność do środków.Oprócz terminów składania wniosków MUSI być NARZĄD RUCHU-tzn.dotyczyć bezwładu kończyn dolnych w takim stopniu,żeby w samochodzie można było się poruszać wyłącznie na automatycznej skrzyni biegów.
4.dofinansowanie do elektrycznych wózków inwalidzkich-narząd ruchu-porażenie kończyn dolnych i poruszanie się na wózku elektrycznym dlatego,że kończyny górne są w dużej mierze uszkodzone i te przyciski na wózku elektrycznym ułatwiają przemieszczanie się.
Jeśli chodzi ośrodki PFRON z oddziałów, to oni b. przestrzegają terminu składania wniosków.
Oni teraz też dostali dodatkowe środki-więc jeśli ktoś np. uczy się. to może warto się zainteresować.

Dodane po 41 minutach:

Wracając do PCPR
ad1-zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych -już trochę pisałam, trochę chaotycznie , ale jest. Przeniosło po poprawce admina do Roberta
Ad2-do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego
Należy złożyć wniosek, a w nim oświadczenie o dochodach(ok.1200,00 zł na osobę nie blokuje dofinansowania)
We wniosku sami proponujecie do czego chcecie dofinansowanie i orientacyjny koszt zakupu. Może być kilka rzeczy na raz, najwyżej do wszystkiego nie dołożą. Piszę o kilku rzeczach, bo raz przyznane tu dofinansowanie blokuje możliwość ubiegania się o kolejne na 2-3 lata.
PCPR dofinansuje max.60% zakupu.
Nic nie można kupić, dopóki nie podpisze się umowy z PCPR
Przykładowe rzeczy:
Rowerki rehabilitacyjne(przy chorym sercu mogą być przeciwwskazania, więc upewnić się u swojego lekarza)
Rowerki 3-kołowe(przy błędniku)
komputer z programami dla dyslektyków lub same programy dla dyslektyków (nigdy sam komputer)
materac rehabilitacyjny(materac przeciwodleżynowy -dofinansowanie jak w ad1)
łóżko rehabilitacyjne
stół do masażu
bieżnia
urządzenia do masażu wodnego (są b. różne, począwszy od tych z marketów do masażu stóp do mat do ozonoterapii, masaży wodnych, ale nie jakuzi). Rozpiętość cenowa od kilkuset złotych do paru tysięcy.
Orbiterki itp.
ad3turnus rehabilitacyjny
Coś podobnego do sanatoriów finansowanych przez NFZ, ale 10-dniowe. Wybiera sie samemu, zgodnie ze schorzeniem. Termin -cały rok, ale przyznane dofinansowanie z 2007 r. MUSI się zacząć w 2007 r, bo przepada, nawet 31.12.2007 r.
Teren całej Polski, ale organizator i miejsce turnusu(ośrodek) MUSI mieć zezwolenia-zgodne do schorzenia z orzeczenia. Duży organizator ma prawie na wszystko. FWP w dużych miastach przeważnie malub da do innego o/FWP, który ma. Inny duży to Medical-Chemist z Bydgoszczy. Lista organizatorów jest do wglądu w PCPR i można na własną rękę wybierać.
Lekarz nie powinien być nadgorliwy i nie wpisywać wszystkich schorzeń, bo potem są trudności ze znalezieniem ośrodka. Jeśli jest wskazana pomoc osoby drugiej, to należy wpisać wraz z z uzasadnieniem( to wypełnia lekarz rodzinny)
Jest oddzielna pula środków dla dorosłych i dzieci do lat 18-tu.
Dla dzieci zwykle starcza, z dorosłymi decyduje kolejność złożonego wniosku i grupa inwalidzka.
Kwota dofinansowania zależy od grupy inwalidzkiej. Dzieci i opiekunowie mają tę samą kwotę (Kwota może się różnić, w zależności od terminu przyznania środków, bo to zależy od jakiejś średniej w kraju i co kwartał się zmienia, z reguły rośnie)
Jak ktoś ma b.niskie dochody, to można prosić o podwyższenie-ale tu MUSI być wywiad środowiskowy, a to nie jest najprzyjemniejsze, bo przepytują także sąsiadów). Jeśli ktoś korzysta już dofinansowań z pomocy społecznej ,to tamten wywiad z reguły wystarcza.
Kwotę dofinansowania przekazuje się do organizatora turnusu
Jeśli ktoś w pierwszej kolejności( tzn, z pierwszych środków PFRON na początku roku) dostał negatywną odpowiedź z uzasadnieniem, z powodu braku środków, to należy się dopytać w PCPR jakie są szanse na przyznanie dofinansowania z pieniędzy z odzysku (bo ktoś zrezygnował), albo z drugiej transzy-środki dodatkowe. Czy należy złożyć ponowny wniosek, czy wracają do starych jeśli wpisze się na chętnych na dodatkowe dofinansowania z drugiej transzy środków. Od reformy adm. PFRON zawsze dokłada jakieś środki i nie są to środki małe-ok. 20% pierwotnego planu, ale może dołożyć później np. w IV kwartale.
III/IV kwartał trafiają się okazje pod względem taniości turnusu-i tu można się dopytywać u pracowników w PCPR.
TERAZ PRZYSZŁY DODATKOWE ŚRODKI NA 2007 R

Dodane po 40 minutach:

ad4-bariery techniczne
Podobnie jak przy ad2-wniosek, propozycje co się chce i nic nie kupować przed podpisaniem umowy.
Dofinansowuje się max.80 % ceny zakupu.
Może nie być limitów dochodowych na drogie rzeczy.
Przykładowe rzeczy:
schodołazy
windy(nawet w blokach, ale to droga przez mękę, bo trzeba mieć masę zgód, a zawsze się znajdzie niezadowolony sąsiad, a terminy lecą.
podnośniki wannowe
aparaty telefoniczne bezprzewodowe(nie komórki)-dla osób z problemami w poruszaniu się
telefaksy-dla osób, które nie mówią lub mają problemy z wysławianiem się
pralki:
a-z oprogramowaniem brailowskim lub powiększonymi znakami-dla osób niewidzących lub słabowidzących
b-pralki z wkładaniem od góry-dla osób np. na wózkach
Pralki nie są dla wszystkich, trzeba wykazać, że ułatwią technicznie przy danym schorzeniu funkcjonowanie danej osoby, a nie dlatego, że sie ma starą. Jeśli ktoś jest obłożnie chory i nie wstaje wcale , to nie dostanie, bo to rodzina będzie miała wygodę, a nie on-taka interpretacja przepisów z Warszawy i nie b. da się tu coś poradzić w przypadku osoby dorosłej (chyba, że okresami porusza się na wózku inwalidzkim), przy dziecku -można trochę naciągać przepisy
kuchnie z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazowym lub elektryczne-np. dla osób które mają kłopoty z pamięcią lub wzrokiem
kuchenki mikrofalowe-problem w poruszaniu się-i kiedy nie ma nikogo w domu to sam podgrzewa sobie jedzenie, a np. kuchenka jest w b. dostępnym miejscu niż zwykła kuchnia
Poręcze i uchwyty do przytrzymywania się- TU NALEŻY UWAŻAĆ-koszt tego jest kilkaset złotych i zablokuje na 2-3 lata możliwość dofinansowania, ale można przy barierze architektonicznej(Przepisy dopuszczją i tu i tu)
ad5-bariery w komunikowaniu się -wnioski jw.
przykładowe dofinansowania:
mówiące wagi, glukometry i inny sprzęt-dla osób niewidzących lub słabowidzących
dyktafony-jw. oraz dla osób, które mają problemy z rękami (np. dla studentów)
radimagnetofony-dla osób, które nie mogą z jakiegoś względu czytać lub mają z tym problem-do książek mówionych
założenie internetu-do komunikowania się-nie komputer i nie rachunki comiesięczne. Nie próbować dla dziadków, którzy są zupełnie niesprawni, bo pracownik może to zechcieć zobaczyć w praktyce i po co się ośmieszać
Ad6 bariery architektoniczne i urbanistyczne-najbardziej uciążliwy do skorzystania ze względu na przepisy o zgodach i innych uwarunkowaniach
Dofinansowanie 80% z umowy
Są to np.podjazdy do domu, przeróbka wanny na kabinę prysznicową, uchwyty(jeśli się robi w łazience, to lepiej tu niż w b.technicznej-tak, to będzie jedno dofinansowanie), wykładzina antypoślizgowa ( można jako b. tech-zależy od PCPR), uchwyty do okien lub urządzenie do ich otwierania-dla osób na wózkach
Typowa bariera architektoniczna i urbanistyczna-kolejność czynności -i sami zobaczycie jaka to kołomyja:
1.wizja wstępna-pracownik z uprawnieniami budowlanymi
2.kosztorys wstępny-sprawdza pracownik z uprawnieniami budowlanymi
3.podpisanie umowy-z zaznaczeniem terminu odbioru końcowego
4.wykonanie robót-a jak jest z fachowcami każdy wie
5.odbiór robót-odbiera pracownik z uprawnieniami budowlanymi
6.rozliczenie kosztorysu powykonawczego-rozlicza pracownik z uprawnieniami budowlanymi
Jednym słowem-tu jest wąskie gardło-pracownik z uprawnieniami budowlanymi-1 w PCPR (niekoniecznie na całym etacie), albo ktoś na zlecenia
Po drodze potrzeba różnych zgód z urzędów, zgód sąsiadów, a zawsze się znajdzie niezadowolony.
Z ekipą budowlaną-też może być różnie, mogą rzucić robotę, usterki itp.
Dlatego ten temat jest taki trudny do ugryzienia
NA DODATEK TRZEBA SIĘ ZMIEŚCIĆ DO GRUDNIA DANEGO ROKU.
Moim zdaniem, obecnie lepiej się przyszykować na następny rok, chyba, że to tylko łazienka

To tyle na dzisiaj i chyba będzie przerwa do poniedziałku.

PS.Jakby kogoś coś przypiliło, to jutro sprawdzę pocztę i może coś uda mi się napisać

Dodane po 37 minutach:

Turnusy rehabilitacyjne
Od 01 czerwca 2007 r. obowiązują następujące kryteria:
Kwota przyznanego dofinansowania:
pierwsza grupa-731,00 zł
druga grupa -677,00 zł
trzecia grupa-623,00 zł
osoba zatrudniona w zakładzie pracy chronionej ,niezależnie od grupy-488,00 zł
dziecko do lat 18-731,00 zł
opiekun (do dorosłej osoby lub dziecka)-488,00 zł
Kryteria dochodowe:
w przypadku rodziny-1.354,57 zł na osobę
osoba samotna (samodzielnie gospodarująca się) -1.760,94 zł
Osoba samodzielnie gospodarująca się-to może być babcia, która ma rentę. Może z nią mieszkać kilka osób, ale jeśli zadeklaruje,że samodzielnie się gospodaruje, to dochód jej dzieci i ich dzieci nie wlicza się do jej dochodu. Babcia może mieć wysoką rentę lub emeryturę np. kombatancką
Nie wlicza się dodatków pielęgnacyjnych.
Dochód miesięczny na osóbę dotyczy roku 2006, a średnia jest z tego roku.
Od 01 września będą nowe kryteria, chyba jak zwykle wyższe.
Turnus np. kosztuje 1.000,00 zł
Ktoś ma i grupę-dofinansowanie 731,00 zł
za turnus u organizatora dopłaca:1.000,00 zł pomniejszone o dofinansowanie-czyli: 269,00zł
Koszt pobytu opiekuna-ze skierowania np.800,00 zł, dofinansowanie dla opiekuna 488,00 zł, więc dopłaca 312,00 zł
łopatologicznie wytłumaczone.
Jeśli ktoś nieznacznie przekracza próg dofinansowania , to PCPR może stosować zasadę : kwota przyznanego dofinansowania pomniejszona o przekroczenie progu(obecnieod1.354,57 lub 1.760,94)
Można prosić o podwyższenie dofinansowania ze względu na złą sytuację materialną, ale będzie ten wywiad rodzinny o którym pisałam(i będą się dopytywać u sąsiadów, co do przyjemności nie należy)
Koszt turnusu -Pełny-zależy od ośrodka i terminu turnusu. Teraz są tańsze.
Ze względu na nowe środki od PFRON teraz praktycznie każdy ma szansę, aby je dostać, chyba,że ma koszmarnie wysokie dochody, co w Polsce należy do rzadkości.
Na turnusie MUSI się odbywać jakaś rehabilitacja, ale o rodzaj zabiegów należy sie dokładnie dopytać u organizatora, bo może to być zwykły pic na wodę i fotomorgana. Pozostanie wtedy tylko zwiedzanie okolicy i ewentualne wdychanie jodu na jesieni nad morzem(po sztormach)
To tyle jeśli chodzi o turnusy.

Dodane po 1 godzinach 4 minutach:

Program STUDENT
Realizują oddziały wojewódzkie PFRON
Wnioski zbierają we wrześniu br.
Dotyczy nauki osoby niepełnosprawnej-począwszy od policealnych do doktoranckich, więc trochę myląca nazwa.
Dotyczy dofinansowań do czesnego, dojazdów, stołówki studenckiej (szkolnej), rehabilitacji-tzn.zabiegów zdrowotnych podnoszących sprawność, ale w bezpośrednim przełożeniu do nauki, cokolwiek to znaczy.
Oni są b. restrykcyjni w odniesieniu do terminu zbierania wniosków. Wniosek można pobrać przez internet ze strony PFRON( chyba W Warszawie lub z oddziału wojewódzkiego).
Tu podwójna rehabilitacja: zawodowa-zdobywa wykształcenie oraz społeczna-nie siedzi bezczynnie w domu.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 05 kwietnia 2008, 12:26

Witam
Ja mam orzeczenie z 2-ga grupą bo jestem nieslysząca .Mam pytanie czy ja tez mogę skorzystac z turnusu wraz z rodziną ,mam na orzecz.że potrzebuję 2-giej osoby a mamy tez 10-letnią corkę .Czy dofinansowanie zalezy tez od zarobkow ? POZDRAWIAM
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 08 kwietnia 2008, 14:18

Turnusy rehabilitacyjne.
Lekarz musiałby wpisać konieczność osoby drugiej do takiego turnusowicza i uzasadnić. Nie tylko odfajkować, uzasadnić. Opiekunem może być osoba dorosła, domownik lub ktoś postronny. Nie może sam być uczestnikiem turnusu. Małoletnie dzieci nie mogą byc opiekunami. Rozporządzenie mówi coś o wieku ok 17-18lat coś dodatkowego w przypadku opiekuna.
Próg dochodowy jest b. wysoki jak na polskie warunki, na gospodarstwo wieloosobowe jest dobrze ponad 1200,00 zł na osobę.
Na podstawie oświadczenia wykazuje sie dochód przy wniosku.
Należy sie pospieszyć , bo liczba chętnych na turnusy przekracza możliwości PCPR. Poza terminem letnim pojawiają się większe ilości rezygnacji i środki sa ponownie dzielone oraz z PFRON z W-wy przychodziły do tej pory dodatkowe duże środki. I turnusowicze z tego korzystali-wrzesień-październik i grudzień.

Dodane po 1 minutach:

Co do córki to dogadujesz sie z organizatorem i nikomu nic do tego.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 08 kwietnia 2008, 18:50

Dziekuję Ci Reniu za odpowiedz dowiedziałam sie nieco więcej od Ciebie niż od nich.Z tymi ich dotacjami to mam nerwa o zwrot za aparat staram się 4-ty miesiąc szok ,ale juz teraz czekam na kasę .Tez mówili do 3-ch tyg.a czekam 1,5 miesiąca .ale u nas w kraju to nie dziwota .ha ha pozdrawiam Cię serdecznie
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 09 kwietnia 2008, 07:27

Do Joanna
Musiałaś złożyć wniosek o dofinansowanie na początku roku i dlatego tak długo czekasz. Dopóki nie ma budżetu PFRON, podziału środków wg algorytmu na powiaty i powiaty u siebie nie podzielą na tytuły , to czasem upływa 2-3 miesiące. U nas zaliczkowo na poczet bieżącego planu przyznaje sie dofinansowanie do aparatów oraz całego zaopatrzenia ortopedycznego. Inne tytuły czekają na konkretne środki. Ale są wstępnie szykowane i przygotowane aby ruszyć z kopyta.
Co do aparatu dopytaj się czy może Twój PCPR przesłać przyznana kwotę dofinansowania bezpośrednio na rachunek sprzedawcy, aby ominąć kółeczko: Ty płacisz sprzedawcy, a później PCPR Ci oddaje. Jest to spora kasa i po co ją sobie mrozić.
Co do turnusu-kwota dochodowa zmieniana jest co kwartał i z reguły już od kilku lat wyłącznie na wyższą.
Twoje określenie dotacja mnie zmyliło - myślałam,że chodzi o dotacje na rozpoczęcie działalności gosp. przez os. niepełnospr.
Możesz sie starać o inne urządzenia, które np. wibrują, jeśli nie słyszysz.-to bariera techniczna lub w komunikowaniu się (zależy co to za urządzenie).
PS.Na forum będę przez jakiś czas b. nieregularnie
PS2. Każdy urząd ma terminy na odpowiedź. Musiałaś dostać jakieś pismo mówiące czy przyznano lub nie lub o przesunięciu terminu ( i przybliżonym okresie podania ) z powodu - i tu powód. Pismo nawet odmawiające musi podawać powód-jeśli jest to z powodu braku środków, to należy sie dalej dopytywać, kiedy one będą.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 09 kwietnia 2008, 16:33

Reniu dziekuje Ci bardzo .
Masz rację swój wniosek w PCPR skladalam na poczatku roku i czekam juz 1,5 miesiaca na zwrot ,pisma żadnego nie dostalam.Mam jeszcze jedno pytanie (mam nadzieje że Cie nie męcze ale duzo mi pomagasz za co dziekuje)
Jak juz pisałam to mój 2-gi aparat ,za tamten nie dostalm zwrotu ponieważ nie miałam orzeczenia .W dodatku nie dostałam rachunku za apar.bo pani doktor powiedziała że oni zalatwiaja to sami miedzy sobą (NFZ) Jak sie okazalo nikt o niczym mnie nie poinformował i przepadly pieniądze i aparat tez bo oklamano mnie że to jest cyfrowy a to zwykly analog,przez ktory slyszalam bardzo żle (powiedziano mi że musze sie przyzwyczaić). Nie przyzwyczaiłam się więc musialam kupić drugi.Wiem że nie jesteś radcą prawnym ale czy w tej sytuacji da sie jescze cos zrobić żeby odzyskać chociarz część pieniędzy ?.Malo tego jak pojechalam do Gdańska na ustawienie aparatu pani dok.powiedziala mi że nie da się juz nic zrobić bo mam za tani aparat i mam zrobić sobie wszczep do ślimaka w Warszawie Boli mnie to że nawet w takiej sytuacji ludzie potrafią tak wykorzystywać - normalnie mnie oklamano POZDRAWIAM
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 10 kwietnia 2008, 11:03

Moja wiedza o aparatach słuchowych.
Każdy aparat słuchowy ma gwarancję i możesz jeździć do ustawiania "słyszalności" ile trzeba, albo niech Ci wymienia na drugi. Ale MUSISZ mieć dokument zakupu.
PCPR dofinansowuje aparaty słuchowe ,jeśli na fakturze osoby niepełn. jest zapis ,że został także dofinansowany przez NFZ. Od tego roku musisz też mieć zlecenie od lekarza do NFZ na aparat słuchowy z adnotacją, że została zrealizowana, gdzie itd. Taki kwitek, z którym leciało sie od lekarza do NFZ, żeby wystawili z kolei ich kwitek, który następnie zostawiałaś m miejscu zakupu aparatu.Nie oryginał, tylko xero.
Aparaty słuchowe przysługują bodajże co 5 lat dla dorosłej osoby. Jak Ci NFZ wystawi na zwykły, to będzie zwykły, jak na cyfrowy-to cyfrowy. Dofinansowanie do cyfrowego jest wyższe, zarówno ze strony NFZ, jak i PCPR (wyższe wskaźniki).
PCPR zrefunduje Ci i poprzedni aparat jeśli masz fakturę na niego. A sklep ma psi obowiązek wystawiać fakturę. Musisz tylko dopilnować, aby na nim była informacja o dofinansowaniu ze strony NFZ.
Faktury sa dwojakie:
1. pełna wartość aparatu, w tym dofinansowanie NFZ
2. Tylko na Twoją odpłatność, po potrąceniu należności z NFZ, bo na łączną miesięczną wartość takich zakupów sklep wystawia zbiorczą fakturę dla NFZ.
Na Twojej zawsze musi być informacja o dofinansowaniu ze strony NFZ.
Twój sprzedawca (pani doktor) jest do bani i prawdopodobnie padłaś łupem pani doktor z Komisji Orzekania, która wskazała Ci swój lub zaprzyjaźniony sklep. A to Ty decydujesz, gdzie kupisz i nikomu nic do tego. Możesz być mieszkanką Szczecina i będąc np. w Rzeszowie kupić aparat.
Chyba to już wszystko.
A na Twój sklep, jeśli jesteś w stanie udowodnić, że faktycznie tam kupiłaś, to tylko rzecznik konsumenta , redakcja gazety i jeśli p.doktor ma coś wspólnego z zespołem orzekania, to awantura akurat tego dnia, kiedy ona orzeka-to w celu odpędzenia ewentualnych chętnych na zakupy aparatów w "zaprzyjaźnionych placówkach". Ostatnie chyba najskuteczniejsze, bo uderzenie po kieszeni najb. boli. Rada jest nie da sie ukryć raczej z tych wrednych, ale na chamstwo jest tylko jeden sposób-wypalić żywym ogniem.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 10 kwietnia 2008, 11:44

Witaj Reniu :)
Ty naprawdę lubisz pisać ,podziwiam Cię za tą cierpliwość .Jeżeli chodzi o ten sklep to dali mi na zwyklym papierku potwierdzenie zakupu z pieczątką.za ten aparrat nie należal mi sie zwrot bo kupilam go w pazdzierniku a orzeczenie mam ze stycznia tego roku,a jak sie okazalo nie można kupić aparatu przed orzeczeniem.Dlatego refunduję ten drugi aparat I powiedz sama jak miałam zalatwic orzeczenie jak miarę i zamówienie na aparat składałam w szpitalu ,bo pani doktor sama do mnie przyjechała.(fakt ,że dostałam na nią namiary ,ale nie wiedziałam że mnie tak wycycka)Przecież siedząc w tym kupe lat wie , że żebym dostała zwrot potrzebne jest orzeczenie.Ale chyba tego tak nie zostawię ,pojadę tam i jeżeli się nie dogadam to pójdę do rzecznika spr.kons.2000 tyś drogą nie chodzi! Narazie musze jednak odpocząć i wyluzować ,bo chyba jest mi to bardzo potrzebne,za dużo stresu a i ten encortonek daje się we znaki.Dobrze że idzie wiosna,dzięki wam troszkę staję na nogi chyba pora się za siebie wziąć :) POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ DZIĘKUJE
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 10 kwietnia 2008, 11:50

Na ten drugi masz dofinansowanie z NFZ?Na zwykły czy cyfrowy?
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 10 kwietnia 2008, 12:34

Na 2-gi mam dofinansowanie z NFZ i PCPR czekam juz na zwrot .Jest to aparat cyfrowy jednak nie jestem pewna czy to ma znaczenie co do zwrotu ,tu raczej jest pod uwage brana cena aparatu,bo od tego jest naliczany zwrot.Jak dostane zwrot to napiszę czekam juz 1,5 miesiąca.Zwrot z NFZ-u został odliczony odrazu przy zakupie aparatu i zapłacilam mniej .Obecnie czekam tylko na zwrot z PCPR-u.Co do tamtego aparatu myslałam żeby dostać zwrot przez PFRON ale nie mam rachunku i to było w zeszłym roku ,także chyba nici z tego?
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 10 kwietnia 2008, 14:36

Piszesz coś niejasno dla mnie.
Na pierwszy nie masz rachunku-nie dostaniesz dofinansowania.
Na drugi masz fakturę z zapisem o NFZ. Powinnaś dostać dużo większą kwotę od PCPR (ze środków PFRON) w przypadku aparatu cyfrowego, ale i z własnej kieszeni dołożysz więcej. Bo chyba kazali Ci wyłożyć wszystko i teraz Ci dopiero oddają.
U nas dostałabyś dofinansowanie, którego na oczy byś nie ujrzała, bo od razu poszłoby do sklepu, a Ty w sklepie zapłaciłabyś różnicę między ceną aparatu brutto pomniejszoną:
1. o dofinansowanie z NFZ
2. o dofinansowanie z PCPR
Mniej bolesne dla kieszeni w naszym przypadku..

Dodane po 10 minutach:

A co do czasu oczekiwania to w normalnym biegu PCPR: do 30 dni od złożenia wniosku oraz do 30 dni od złożenia f-ry. Chyba że to początek roku lub końcówka starego i już nie ma środków.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 10 kwietnia 2008, 15:22

Reniu to jest tak jak piszesz ja wyłozylam cała kwote pomniejszona tylko o NFZ,która odliczyli odrazu.Natomiast co do PCPR skladałam wnoisek bo innej mozliwości nie bylo (pytałam w PCPR )i musiałam przedstawić fakturę (nie mozna u nas odrazu odliczyć )i teraz czekam na zwrot.Wiem że to mniej bolesne dla kieszeni ale sklep mógl tylko odliczyć NFZ a PCPR-U nie.Co do pierwszego aparatu to zgadza się nie mam faktury bo powiedzieli że oni załatwiają to sami bezpośrednio a jak sie okazało to i tak nie moglabym dostać dofinansowania ,bo aparat byl zakupiony przed orzeczeniem.Wydeptałam niezłą drogę do PCPR-u ,pozałatwiałam wszystko jak kazali a na koniec dowiedziałam się że orzeczenie jest wystawione po zakupie aparatu Wniosek z tego że najpierw trzeba miec orzeczenie o niepełnosprawności a dopiero pózniej można kupić aparat.Dla mnie to bez sensu ale nikt wczesniej mnie o tym nie poinformował nawet w PCPR.Jeżeli chodzi o zwrot to papiery o dofinansowanie składalam pod koniec lutego i powiedziano mi że pod koniec marca dostanę zwrot a mamy już 10,.04 Mam nadzieje żę teraz zrozumiesz co napisalam i jak to wygląda, to wszystko jest tak pogmatwane że szok.Tak to jest jak sie na tym czlowiek nie zna .Jak widze Ty jestes naprawdę we wszystkim tak obeznana i dobrze że tu jesteś.Teraz bylabym o wiele madrzejsza w załatwianiu tych spraw.Jeżeli żle sprecyzowalam swoja wypowiedż to przepraszam
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 11 kwietnia 2008, 11:08

To w Twoim przypadku coś podejrzanie długo. Czym to tłumaczą?
Na przyszłość dla wszystkich.
Istnieje możliwość ominięcia mrożenia znacznej ilości własnej gotówki w przypadku sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych-np. aparaty słuchowe.
Można spróbować czy Wasz PCPR umożliwia taką kolejność:
1.Złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z fakturą pro-forma lub wyceną tej drogiej rzeczy. Na dokumencie ma być zapis, że dofinansowane z NFZ i w jakiej kwocie (tak jak na prawdziwej fakturze). I czekać na decyzję.
2. Z decyzją o kwocie przyznanego dofinansowania idzie sie do ugadanego sklepu po właściwą fakturę ( z zapisami o NFZ).
3. Albo samemu dostarcza się fakturę lub ktoś z rodziny lub czasem wręcz sklep.
4. Wtedy kwotę przyznanego dofinansowania PCPR przekazuje bezpośrednio na rachunek sklepu. W sklepie płaci sie wyłącznie to, co nikt już nie zrefunduje.
Ale omija się mrożenia własnej kasy.
Przedmiot sklep wydaje od ręki lub czeka na przelew z PCPR.
Wtedy max może być 30dni+ 30 dni.
Nie jest to droga stosowana przez wszystkie PCPR i nie stosuje jej sie w przypadku maleńkich kwot.
A ja tę wiedzę posiadłam z drugiej ręki. Ludzie potykają się na takich przypadkach jak Twój.
Wiedzę o kolejności nabyłam niejako przy okazji i dlatego nie znam wszystkich niuansów.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Następna


Wróć do Zagadnienia prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron